1517 metrede yetişen kardelenleri koparan yandı: Cezası 80 bin lira

Arşiv
Arşiv

Manisa’nın Spil Dağı Milli Parkı'nda baharı müjdeleyen kardelenleri koparmanın cezası bu yıl 80 bin 465 liraya yükseldi.

Manisa'nın 1517 metre Spil Dağı Milli Parkı, Manisa'nın simgesi haline gelen yılkı atlarının yanı sıra endemik bitki türlerine de ev sahipliği yapıyor.

Endemik bitki türleri arasında yer alan Manisa Lalesi'nin haricinde baharın müjdecisi olarak kardelenler de tüm güzelliğini Spil Dağı Milli Parkında göstermeye başladı.

Bir ay önce açtı

120'den fazla çeşit endemik bitkiyi barındıran Spil Dağı Milli Parkı'ndaki kardelenler, beyaz yapraklarıyla güzel görüntüler oluşturdu.

Doğa fotoğrafçılığı tutkunlarının da ilgi odağı olan kardelenlerin bulunması ise bir hayli zor. Özellikle insan izi olmayan bölgelerde açan kardelenler geçtiğimiz yıllara göre ise yaklaşık bir ay önce açması dikkat çekti.

Kardelenler hava koşulları nedeniyle bir ay erken açtı
Kardelenler hava koşulları nedeniyle bir ay erken açtı

1517 metredeki en pahalı çiçek

  • Endemik bir bitki olan kardelenler Çevre Kanunu ile korunuyor. Milli Park içinde doğal bitki örtüsünü tahrip etmek ve endemik bir bitki olan kardelenlere zarar vermenin cezası 80 bin 465 liraya yükseldi.

Öte yandan kardelenleri ticari amaçla koparan şirketlere ise mevcut cezanın üç katı uygulanıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri tarafından kardelenlere zarar verildiğinin tespit edilmesi halinde cezayı uyguluyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >