2 bin uçuş iptal edildi: Binlerce yolcu mahsur kaldı

​ABD’nin en büyük hava şirketi American Airlines
​ABD’nin en büyük hava şirketi American Airlines

ABD’nin en büyük hava şirketi American Airlines, Cuma gününden bu yana yaklaşık 2 bin uçuşunu iptal etti. Binlerce yolcu havalimanlarında mahsur kalırken, havayolu şirketinden açıklama geldi. Yaptıkları açıklamada kötü hava şartları ve personel yetersizliğinden dolayı uçuşları iptal ettiklerini belirttiler.

ABD’nin ünlü hava şirketi American Airlines, kötü hava şartları ve personel yetersizliği nedeniyle Cuma gününden beri yaklaşık 2 bin uçuşu iptal ettiğini duyurdu. Açıklamanın ardından binlerce yolcu havalimanlarında mahsur kaldı.

Şirketten ilk açıklama geldi

Şirketten yapılan açıklamada, bazı merkezi havalimanlarında görülen kötü hava şartları ve personel yetersizliği nedeniyle bu kararı aldıkları belirtildi. Açıklamada, 28 Ekim Perşembe günü, Dallas-Fort Worth dahil olmak üzere, büyük uçuş merkezlerini etkileyen şiddetli rüzgar ve kötü hava koşullarının uçuş ekiplerini pozisyon dışı bıraktığı, ekiplere kesin planlama sağlamak için bazı uçuşların "proaktif olarak iptal edildiği" kaydedildi.

İptal edilen uçuşlar nedeniyle binlerce American Airlines yolcusunun havalimanlarında mahsur kaldığı bildirildi.

2 bin uçuş iptal edildi

Bugün yapılan 250 uçuş iptaliyle hava yolu şirketinin cuma gününden bu yana iptal ettiği uçuş sayısı yaklaşık 2 bin oldu. American Airlines, dün 1058 uçuşu, cumartesi 548 uçuşu ve cuma günü de 343 uçuşu iptal ettiğini açıklamıştı.

75 milyon dolar zararı oldu

Yaklaşık 3 hafta önce de ABD’nin diğer büyük hava yolu şirketi Southwest Airlines, benzeri sorunlar nedeniyle 2 binden fazla uçuşu iptal etmiş, daha sonra bunun yaklaşık 75 milyon dolara mal olduğunu bildirmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >