Dünyanın en iyi orduları açıklandı! Bakın Türkiye kaçıncı sırada

Global Firepower günümüzde dünyanın en güçlü ordularını açıkladı. Orduların değerlendirildiği listeye Türkiye bakın kaçıncı sıradan girdi.

Coğrafi faktörler, lojistik esneklik ve NATO müttefikliği gibi birçok konu ele alınarak değerlendirme yapıldı. Yapılan analize 136 ülke dahil edilirken, mevcut insan gücü önemli bir husus olarak görüldü.

Finansal güç önemli

Ensonhaber'in haberine göre, Global Firepower tarafından yapılan analizde finansal istikrara da yer verildi. Finansal güç için, "Başarılı bir kampanya yürütürken finansmanın birçok önemli faktörden birini temsil ettiği göz önünde bulundurulur." ifadesi kullanıldı.

NATO müttefikleri için ise, "Üyelerden birinin savaşa katılması gerektiğinde, kaynakların teorik paylaşımı nedeniyle hafif bir ikramiye alırlar." denildi.

İnsan gücü önemli bir faktör

Yapılan değerlendirmede mevcut insan gücü önemli bir husus olarak belirtildi. Büyük nüfusa sahip ülkelerin, hem savaş hem de sanayiyi desteklemek için personelin mevcudiyetinde yeterli durumda olması avantaj olarak görüldü. Bu nedenle de yüksek nüfuslu ülkeler, daha yüksek sıralarda yer alma fırsatı yakaladı.


ABD
ABD
Rusya
Rusya
Çin
Çin
Hindistan
Hindistan
Fransa
Fransa
İngiltere
İngiltere
Güney Kore
Güney Kore
Japonya
Japonya
Türkiye
Türkiye
Almanya
Almanya
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >