2021 Hollanda seçimi: Hükümet 299 gün sonra kuruldu

Hollanda'da 299 gün sonra hükümet kuruldu
Hollanda'da 299 gün sonra hükümet kuruldu

Genel seçimlerin ardından 299 gün sonra Hollanda'da hükümet kuruldu. Dört partili yeni koalisyon hükümetinin 19 bakan ve 9 devlet bakanı bulunuyor.

Hollanda'da Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi'nden (CU) oluşan dört partili yeni koalisyon hükümetinin göreve başladığı açıklandı.

Yeni kabine üyeleri, VVD lideri Mark Rutte tarafından belirlenerek Lahey'deki Noordeinde Sarayı'nda Kral Alexander ile görüşerek yemin etti. Yapılan yemin töreni canlı yayın ile yayımlandı.

Sarayın bahçesinde Kral ile toplu fotoğraf çekiminin ardından bakanlıklarda devir teslim törenleri düzenleneceği bildirildi.

Rutte'nin başbakanlık yapacağı yeni hükümette, 19 bakan ve 9 devlet bakanı yer alacağı açıklandı.

Dört partinin daha önce vardığı anlaşmaya göre, VVD 8 bakan ve 3 devlet bakanlığı, D66 6 bakan ve 3 devlet bakanlığı, CDA 4 bakan ve 2 devlet bakanlığı, CU ise 2 bakan ve 1 devlet bakanlığı alacağı beliritildi.

Görev sahipleri belli oldu

Yapılan açıklamaya göre, VVD’den Liesje Schreinemacher Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanlığı, Dilan Yeşilgöz-Zegerius Adalet ve Güvenlik Bakanlığı, Dennis Wiersma İlk ve Ortaokul Bakanlığı, Mark Harbers Altyapı ve Su İşleri Bakanlığı, Micky Adriaansens Ekonomi ve İklim Bakanlığı, Christianne van der Wal Doğa ve Azot Bakanlığı, Conny Helder Uzun Süreli Bakım ve Spor Bakanlığı, D66’dan Frank Weerwind Yasaları Koruma Bakanlığı, Robbert Dijkgraaf Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı, Sigrid Kaag Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı, Kajsa Ollongren Savunma Bakanlığı, Rob Jetten İklim ve Enerji Bakanlığı, Ernst Kuipers Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı, CDA'dan Wopke Hoekstra Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, Hanke Bruins Slot İçişleri Bakanlığı, Hugo de Jonge Konut ve Mekansal Planlama Bakanlığı, Karien van Gennip Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı, CU’dan ise Henk Staghouwer Tarım, Doğa ve Gıda Bakanlığı ve Carola Schouten da Başbakan Yardımcılığı ve Yoksulluk Politikası, Katılım ve Emeklilik Bakanlığı görevini üstlenecekleri belirtildi.

Ayrıca devlet bakanlarıyla birlikte kabinenin 14 üyesi kadınlardan oluştuğu bildirildi.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Kaag karantinada olduğundan yemin törenine çevrim içi katılım sağladı.

Hükümetsiz en uzun dönem yaşandı

Ülkede İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana hükümetsiz en uzun dönem yaşandı.

VVD partisi milletvekili Dilan Yeşilgöz-Zegerius Adalet ve Güvenlik Bakanı olurken, D66 partisi üyesi Günay Uslu da Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığına bağlı Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı oldu.

Kültür tarihçisi olan Günay Uslu Amsterdam Üniversitesinde Kültür ve Tarih Araştırmacısı olarak görev yapıyor, ayrıca çeşitli müzelerin yönetim kurulunda da yer alıyor.

Dilan Yeşilgöz-Zegerius hukuk eğitimi olmayan ilk Adalet ve Güvenlik Bakanı olarak tarihe geçti. Yeşilgöz-Zegerius'un sosyal medyada PKK terör örgütünün Suriye uzantısı olan PYD/YPG'yi destekleyen paylaşımları olmuştu. Ayrıca 2018 yılında VVD partisinden milletvekili olduğu dönemde, 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını tanıyan tasarısını desteklemişti.

Vergi nedeniyle gelen istifa skandalı

Ülkede 15 Ocak 2021 yılında aynı partilerden oluşan koalisyon hükümeti vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yapıldığı gerekçesi ile istifa etmişti.

Hollanda'da 2017'de yapılan genel seçimlerden 225 gün sonra dört partili koalisyon hükümeti kurulabilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >