2022 AGİ ne kadar olacak? İşte asgari geçim indirimiyle ilgili tahmini zam oranları

Asgari ücret ve AGİ ne kadar olacak?
Asgari ücret ve AGİ ne kadar olacak?

Asgari ücret ve asgari geçim indirimi (AGİ) zammı için geri sayım başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılın ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında yapacak. Son olarak Kabine Toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında, "Kamu işçileri ve memurlarının ücretlerindeki artışlarla başlattığımız çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücretle de sürdüreceğiz" diye konuştu.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret ve asgari geçim indirimi (AGİ) zammı için geri sayım başladı. İlk toplantı 1 Aralık'ta yapılacak. Asgari ücretteki artış, asgari geçim indirimini de yukarı çekecek.

Kısa çalışma ödeneği, işsizlik maaşı, GSS primi, ihbar, kıdem tazminatı, askerlik, doğum borçlanması tutarı da değişecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette dar gelirlilerin üzerindeki yükün hafifletileceğini ifade ederken zam konusunda beklentiler de yükseldi. Ağır basan yüzde 30'luk artış senaryosuna göre asgari ücret brüt 4650 lira olurken çalışanın eline 3673 lira geçecek.

AGİ zam oranları
AGİ zam oranları

Peki AGi ne kadar olacak?

Asgari ücrette yüzde 15 artış formülüne göre bu yıl bekâr bir işçi için asgari geçim indirimi 268 liradan 308 liraya, evli eşi çalışmayan ve çocuksuz için 322 liradan 370 liraya, evli eşi çalışmayan bir çocuklu da 362 liradan 416 liraya çıkacak.

Asgari ücrette yüzde 20 artış formülüne göre bu yıl bekâr bir işçi için asgari geçim indirimi 268 liradan 321 liraya, evli eşi çalışmayan ve çocuksuz için 322 liradan 386 liraya, evli eşi çalışmayan bir çocuklu da 362 liradan 434 liraya çıkacak.

Asgari ücrette yüzde 25 artış formülüne göre bu yıl bekâr bir işçi için asgari geçim indirimi 268 liradan 337 liraya, evli eşi çalışmayan ve çocuksuz için 322 liradan 402 liraya, evli eşi çalışmayan bir çocuklu da 362 liradan 452 liraya çıkacak.

Asgari ücrette yüzde 30 artış formülüne göre bu yıl bekâr bir işçi için asgari geçim indirimi 268 liradan 348 liraya, evli eşi çalışmayan ve çocuksuz için 322 liradan 419 liraya, evli eşi çalışmayan bir çocuklu da 362 liradan 471 liraya çıkacak.

Her çalışan maaşına bakılmaksızın aynı AGİ'yi alıyor
Her çalışan maaşına bakılmaksızın aynı AGİ'yi alıyor

Brüt maaş üzerinden hesaplanıyor

AGİ çalışanların brüt maaşı üzerinden hesaplanır, medeni durum ile sahip olunan çocuk sayısına göre farklı miktarda ödenir. Ücretsiz izne ayrılanlar asgari geçim indiriminden yararlanamıyor.

Raporlu ve izinli olunan dönemde de ücret alınması ve bu ücretten gelir vergisi kesilmesi halinde asgari geçim indiriminden yararlanılabilir. Yıl içinde işyeri ve işvereni değişen ücretliler, yeni işyerlerinde veya işverenleri nezdinde çalışmaya başladıkları aydan itibaren asgari geçim indiriminden yararlanmaya devam edebilir.

Maaşa bakılmaksızın herkes aynı ücreti alıyor

Ücret seviyesi ne olursa olsun, medeni durumları aynı olan gerçek usulde ücret geliri elde eden tüm ücretliler aynı ölçüde yararlanıyor. Eşi çalışmayan ve dört çocuğu üzerinden sistemden yararlanan bir asgari ücretli ile aynı şartlarda eşi çalışmayan ve dört çocuğu bulunan ve 10 bin lira ücret alan bir ücretlinin alacağı asgari geçim indirimi tutarı aynı oluyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >