2023 Fişekhane'de sanatla başlıyor: Birbirinde farklı tiyatro oyunları izleyiciyle buluşacak

Arşiv
Arşiv

2023’e seçkin içeriği ile tarihi atmosferinde dopdolu giren Fişekhane, tiyatro, görsel sanatlar etkinliklerinin yanı sıra Ocak ayı itibarı ile klasik müzik programları ile çocuk müzikalleri ve operasına da ev sahipliği yapıyor.

Bir yıl gibi kısa bir sürede tiyatro oyunları, sinema gösterimleri, konserler, birbirinden özel etkinlikler ve şef restoranları ile İstanbul’un en önemli kültür-sanat, gastronomi ve iyi yaşam merkezlerinden biri haline gelen Fişekhane, yeni yıla yepyeni içerikleri ile giriyor. 200 yıla yakın bir tarihi geçmişin uluslararası standartlardaki restorasyonu ile İstanbul’a yepyeni bir soluk getiren Fişekhane, yeni yılın ilk ayında ziyaretçilerine eşsiz içerikler sunuyor.

17 Ocak’ta Cello Paradiso, 31 Ocak’ta Kerem Görsev Trio ile başlayacak müzik seçkisi 1 Şubat’ta Gökhan Aybulus ile devam edecek.

Çocuk şarkılarını caz formunda, Duende Global yapımcılığıyla çocuklarla buluşturacak interaktif konser Jazz for Kids ile 28 Ocak’ta başlayacak müzikal programlar, 4 Şubat’taki W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden Sihirli Flüt Operası’ndan ilhamla kurgulanan Papagenolar ile devam edecek.

Fişekhane’nin zengin tiyatro takvimi, şubat ayında yine dopdolu. Ocak ayından itibaren Fişekhane sahnesinde olan ve Zerrin Tekindor'un sahnede devleştiği “Toz” oyunu, Fransız yazar Floran Zeller’in yazdığı Defne Kayalar ve Engin Hepileri’nin sahnede buluştuğu “Anne”

Modern meddah Sunay Akın’ın yeni gösterisi “Sunay Akın ile Yüz Yüze”, dram ile durum komedisini harmanlayan; aileye, aşka ve dostluğa dair içimizden keyifli, kara komedi tiyatro oyunu “Sır” ve Dostlar Tiyatrosu’nun yeni oyunu “İmparator” Şubat ayında Fişekhane’de seyirci ile buluşacak.

Fişekhane’de yer alan ve Contemporary İstanbul Vakfı’nın ilk ve tek kalıcı sanat galerisi olan Cocoon’da ise Ocak ayında açılan dijital sergi “Seçici İletken” 12 Mart'a kadar ziyarete açık açık olacak.

4 Kadın Çellist; Cello Paradiso

Fişekhane’de rafine seçki; 17 Ocakta Cello Paradiso ile başlıyor. İstanbul’da yaşayan dört çellist arkadaş Şafak Erişkin & Didem Erken & Gülyar Balcı & Dilbağ Tokay’ın oluşturdukları Cello Paradiso, farklı coğrafya ve dönemlerin müziklerinden oluşan repertuvarlarıyla dinleyicilerine zengin bir müzik yelpazesi sunuyor. Müziğin bir araya getirdiği dört kadın, doğadan hayvan sevgisine, edebiyattan seyahate birçok ilgi alanında buluşup bu ortak ruhla çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde öncü ve destek olarak yer almayı hedefleyerek aynı sahnede buluşuyor. Halen solo kariyerlerine ve akademik çalışmalarına bireysel olarak devam eden Cello Paradiso üyeleri, müziğin ve çellonun kendi hayatlarına kattığı zenginliği dinleyicilerle paylaşmak üzere Fişekhane’de yer alacaklar.

Ve Kerem Görsev…

31 Ocakta Kerem Görsev, kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman’dan oluşan trio ekibiyle Fişekhane'de dinleyicisi ile buluşuyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjmanlarına kadar akustik jazz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri ile paylaşıyor. Görsev; New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul’da yaptığı kayıtlarla, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna dokunabilmesini sağlıyor.

Uluslararası eleştirmenler tarafından büyük beğeni kazanan, Avrupa’da da önemli sahnelerde ve Pescera, Vilnius, Umbria, Bishkek Jazz ve Marciac Jazz gibi prestijli Festivallerde de sahne alan Görsev; dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzikseverlere caz dolu bir deneyim yaşatmak için Fişekhane’de dinleyiciler ile buluşuyor.

Çocukların Operası “Papagenolar” ve Jazz For Kids Fişekhane’de

Çocukların da kültür mekanı olan Fişekhane; Jazz For Kids’i 28 Ocak Pazar günü minik izleyici ve dinleyicileri ile buluşturuyor. Ali Baba'nın Çiftliği, Bir Aslan Miyav Dedi, Mavi Yeşil Misket, Kırmızı Balık Gölde gibi herkesin bildiği çocuk şarkılarını caz formunda, Duende Global yapımcılığıyla sahnede ağırlayacak olan Fişekhane minik misafirlerini bekliyor.

W.A. Mozart’ın en sevilen eserlerinden Sihirli Flüt Operası’ndan ilhamla kurgulanan Papagenolar, çocukların doğa ve insan sevgisini, müzikle, dansla doyasıya yaşamaları, operanın en eğlenceli halini tadını çıkarmaları için 5 Şubat’ta Fişekhane’de sahnede! Tan Sağtürk Akademi dansçılarının orman perileri olarak maceraya katılmasıyla daha da büyüyen Papagenolar ailesi, Caner Akın'ın rejisörlüğünde ve Symphonista eşliğinde hayata geçiyor. Doğa ve insan sevgisinin öne çıktığı Papagenolar'da hikâye; Papageno karakteri, ailesi, Gece Kraliçesi, Sarastro ve Ağaç Adam etrafında şekilleniyor. Sihirli Orman'da yaşayan tüm canlıların sevgiyle daha da güzelleştiğini, kötü bile olsa her insanın içinde mutlaka bir iyilik kırıntısı olduğunu ve bu iyiliği ortaya çıkarmak için yine sevgiyle yaklaşmak gerektiğini anlatan Papagenolar, tüm çocuklara ve ebeveynlere operanın en eğlenceli hâlini sunmayı ve tanıtmayı amaçlıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >