241 kişiyi taşıyan uçağın motoru havadayken patladı

Uçağın sağ motoru havadayken patladı
Uçağın sağ motoru havadayken patladı

ABD'de 231 yolcu ve 10 mürettebatın bulunduğu United Airlines'a ait Boeing 777-200 tipi yolcu uçağın sağ motoru havada patladı. Uçaktan kopan parçalar Colorado'daki bir evin üzerine düştü. Pilotlar uçağı havalimanına başarıyla indirirken, parçaların düştüğü evin bahçesinde kimsenin olmayışı bir felaketi önledi.

Honolulu'ya gitmek üzere 231 yolcu ve 10 mürettebatla havalanan United Airlines'ın Boeing 777-200 tipi yolcu uçağı Colorado semalarında süzülürken sağ motoru gürültüyle patladı. Dumanların çıktığı uçağın dış kaplamasının söküldüğü görüldü. Bu sırada bazı yolcular patlamış vaziyetteki motorun fotoğrafını paylaştı.

Uçaktan kopan parçalar bir evin bahçesine düştü

Patlama ile birlikte uçaktan fırlayan motorun kaplaması ise Colorado, Broomfield'daki bir eve düştü. Parçaların kimse evin bahçesinde olmadığı sırada düşmesi bir mucize olarak tanımlandı. Pilotlar bu zorlu duruma rağmen büyük bir özveri ve dikkatle uçağı Denver Uluslararası Havalimanı'na indirmeyi başardı. Yetkililer uçaktaki yolcu ve mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Uçağın motorunun havada infilak etmesi büyük bir paniğe neden oldu
Uçağın motorunun havada infilak etmesi büyük bir paniğe neden oldu

Ses kayıtları ortaya çıktı

Pilot ile kule arasındaki görüşme de kamuoyu ile paylaşılırken, ses kayıtlarında, "Mayday, uçağımız motor sorunu yaşıyor, acilen dönmemiz gerek" denildiği duyuldu. ABD Ulusal Taşımacılık Güvenlik Kurulu ve Federal Havacılık Bürosu olayla ilgili soruşturma başlatılacağını duyurdu.

26 yıllık 777'de iki adet Pratt&Whitney PW4000 motorları bulunuyor. Yetkililer patlamanın sebebi ve fanın içindeki sistemin çalışıp çalışmadığına bakacaklarını duyurdu.

Uçaktan kopan parçalar bir evin bahçesine düştü
Uçaktan kopan parçalar bir evin bahçesine düştü
  • 2018 yılının Şubat ayında Honolulu'ya giden benzer bir Boeing 777'de bu sorun yaşanmış ve uçak kalkıştan 30 dakika sonra iniş yapmak zorunda kalmıştı. O zaman yapılan incelemeler sonucunda fan sisteminde bir sorun tespit edilmişti.

Yolcu tarafından çekilen fotoğraf
Yolcu tarafından çekilen fotoğraf

Fotoğrafları çeken yolcu konuştu

Uçakta bulunan yolculardan Travis Loock, uçağın içinde çektiği fotoğrafı kamuoyu ile paylaşırken yaşadıklarını anlattı.

Loock, "Olay yaşandığı sırada 10.000 feet yüksekteydik ve uçakta herkesin endişeli olduğu hissediliyordu. Fakat herkes çok sakindi. Çünkü birçok insan motorun öbür tarafını göremiyordu fakat olay tam benim yanımda gerçekleşti. Ben çok korktum" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >