3000 kişinin ölümüne sebep olan bir etek modası!

Etek modası
Etek modası

Yaklaşık 3000 kişinin ölümüyle sonuçlanan etek modası! İşte detaylar...

Günümüzde kılık kıyafete göre sınıf ayrımı yapmak eskiye oranla oldukça zor olsa da, yüzyıllar öncenin statü göstergesi kıyafetlerdi. Geniş kabarık etekler zenginliği ve soyluluğu temsil ederken krinolin ise her sınıftan kadın tarafından tercih ediliyordu.

"Adabı muaşeret"

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  1875 yılında George Routledge tarafından basılan bir adabı muaşeret kitabında bu kıyafetin yol açtığı sosyal endişelere de geniş yer vermiştir.
"Adabı muaşeret" 1875 yılında George Routledge tarafından basılan bir adabı muaşeret kitabında bu kıyafetin yol açtığı sosyal endişelere de geniş yer vermiştir.
Yasaklanma çabalarına karşı çıktılar

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Routledge, bahsi geçen kitabında hizmetçi kadınların iş esnasında daha münasip kıyafetler giymesini tavsiye eder; ancak bu tavsiye bazı hizmetçilerin pek hoşuna gitmez. Pek çoğu bu öneriyi onların özgürlüğüne yapılmış bir müdahale olarak algılayıp krinolini yasaklama çabalarına şiddetle karşı çıkar.
Yasaklanma çabalarına karşı çıktılar Routledge, bahsi geçen kitabında hizmetçi kadınların iş esnasında daha münasip kıyafetler giymesini tavsiye eder; ancak bu tavsiye bazı hizmetçilerin pek hoşuna gitmez. Pek çoğu bu öneriyi onların özgürlüğüne yapılmış bir müdahale olarak algılayıp krinolini yasaklama çabalarına şiddetle karşı çıkar.
Transparan hali tehlike saçıyor!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Dönemde ev hizmetçileri tarafından yoğun bir şekilde giyilen krinolinin transparan kumaşı, çalışanların sokaktan geçen başı boş takımının tacizine uğramasına yol açar.
Transparan hali tehlike saçıyor! Dönemde ev hizmetçileri tarafından yoğun bir şekilde giyilen krinolinin transparan kumaşı, çalışanların sokaktan geçen başı boş takımının tacizine uğramasına yol açar.
ABD'de üst sınıf tercihi

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  19. yüzyıl ortasında krinolin Amerika'da üst sınıflar arasında popüler hale gelir ve daha ziyade elit, zengin, köle sahibi ve beyaz kadınlar tarafından giyilmeye başlanır.
ABD'de üst sınıf tercihi 19. yüzyıl ortasında krinolin Amerika'da üst sınıflar arasında popüler hale gelir ve daha ziyade elit, zengin, köle sahibi ve beyaz kadınlar tarafından giyilmeye başlanır.
Dönemin en popüler kıyafeti halini alır 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Özellikle ebatları nedeniyle giyilmesi oldukça zor ve tehlikeli bir kıyafet olan krinolin, pek çok farklı gruptan kadın arasında oldukça popüler bir elbise olur.
Dönemin en popüler kıyafeti halini alır Özellikle ebatları nedeniyle giyilmesi oldukça zor ve tehlikeli bir kıyafet olan krinolin, pek çok farklı gruptan kadın arasında oldukça popüler bir elbise olur.
Yaklaşık 3000 kadın hayatını kaybetti 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Geniş olması nedeniyle ateşe karşı da oldukça hassas bir kıyafettir. İngiltere'de 1850 ve 1860'larda yaklaşık 3000 kadın krinolin sebepli yangınlar nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
Yaklaşık 3000 kadın hayatını kaybetti Geniş olması nedeniyle ateşe karşı da oldukça hassas bir kıyafettir. İngiltere'de 1850 ve 1860'larda yaklaşık 3000 kadın krinolin sebepli yangınlar nedeniyle hayatını kaybetmiştir.
14 yaşındaki hizmetçinin eteği alev aldı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  The Times 1863 yılında 14 yaşında bir hizmetçinin ölümünü manşetlerine taşıdı. 
Genç hizmetçi, şöminedeki kaşıkları toplarken krinolin eteğinin alev alması nedeniyle hayatını kaybetti.
14 yaşındaki hizmetçinin eteği alev aldı The Times 1863 yılında 14 yaşında bir hizmetçinin ölümünü manşetlerine taşıdı. Genç hizmetçi, şöminedeki kaşıkları toplarken krinolin eteğinin alev alması nedeniyle hayatını kaybetti.
Seremonide yangın!

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Şili'de bir kilisedeki seremonide çıkan yangın sonucu yaklaşık 3 bin kişi yaşamını yitirdi. 
Ölü sayısının bu kadar yüksek olmasının sebebi ise, seremoniye katılan kadınların genelde krinolin kıyafet giymiş olması ve yangının bu şekilde hızla yayılmış olmasına bağlandı.
Seremonide yangın! Şili'de bir kilisedeki seremonide çıkan yangın sonucu yaklaşık 3 bin kişi yaşamını yitirdi. Ölü sayısının bu kadar yüksek olmasının sebebi ise, seremoniye katılan kadınların genelde krinolin kıyafet giymiş olması ve yangının bu şekilde hızla yayılmış olmasına bağlandı.
Birçok olumsuz yönü vardı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Krinolin ile alakalı riskler sadece ateşe karşı tutuşma riskinin yüksekliği de değildi. Geniş etekler rüzgar nedeniyle bir anda açılabilirdi; at arabalarına takılmanız, yolda yürürken birbirinizin ayağına takılmanız gibi olumsuz farklı ihtimalleri de vardı.
Birçok olumsuz yönü vardı Krinolin ile alakalı riskler sadece ateşe karşı tutuşma riskinin yüksekliği de değildi. Geniş etekler rüzgar nedeniyle bir anda açılabilirdi; at arabalarına takılmanız, yolda yürürken birbirinizin ayağına takılmanız gibi olumsuz farklı ihtimalleri de vardı.