346 kişinin ölümüne neden olmuştu: Boeing üretimini durdurdu

Boeing, 737 Max tipi yolcu uçaklarının üretimini durdurdu
Boeing, 737 Max tipi yolcu uçaklarının üretimini durdurdu

Havacılık dünyasının en büyüklerinden Boeing, kazalar nedeniyle uçurulmayan 737 Max modelinin üretimini ocak ayında geçici olarak durduracağını açıkladı. 737 Max tipi yolcu uçaklarının uçuş kontrol sistemindeki üretim hatasının yol açtığı uçak kazaları nedeniyle 346 kişi hayatını kaybetmişti.

Havacılık dünyasının en büyüklerinden Boeing, çok tartışılan Boeing 737 Max model uçakla ilgili kararını verdi. Havacılık devi Boeing, sorunlu 737 Max modelinin üretimini, Ocak ayından itibaren geçici olarak durduracağını açıkladı.

346 kişinin ölümüne neden olmuştu

  • Boeing, geçen yıl "737 Max 8" tipi yolcu uçaklarının uçuş kontrol sistemindeki üretim hatasının yol açtığı uçak kazaları nedeniyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait "JT 610" sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. 189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti.
  • Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da 10 Mart'ta Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya'daki kazanın ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülke, "Boeing 737 Max" tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >