355 mağazalı perakende devine kayyum atandı!

Poundworld'un İngiltere'de 355 mağazası bulunuyordu.
Poundworld'un İngiltere'de 355 mağazası bulunuyordu.

İngiliz perakende devi Poundworld'ün satış görüşmelerinin başarısız olmasının ardından şirketin yönetimine kayyum atandığı bildirildi.

İngiltere’nin önde gelen indirimli perakende zincirlerinden Poundworld'ün mali sorunları nedeniyle yönetimine kayyum atandığı açıklandı.

Görüşmeler olumsuz sonuçlandı

Uzun zamandır mali sorunları nedeniyle gündemde olan Poundworld'ün, R Capital ile satış görüşmelerinin başarısız olmasının ardından şirketin yönetimine kayyum atandı.

Günde 2 milyon kişiye hizmet veriyordu

  • Şirket, İngiltere’de 355 mağaza ile günde ortalama toplam 2 milyon müşteriye hizmet verirken, bünyesinde de toplam 5 bin 100 kişi istihdam sağlıyordu.

Geçen hafta, İngiltere’nin önde gelen giyim ve ev tekstili perakende zincirlerinden House of Fraser’ın, 59 mağazasından toplam 31’inin kapatılmasına karar verildiği bildirilmişti.

Poundworld'un İngiltere'de 355 mağazası bulunuyor.
Poundworld'un İngiltere'de 355 mağazası bulunuyor.

Perakende zincirleri zor bir dönemden geçiyor

İngiltere’de, dünyaca ünlü perakende zincirleri, tüketici taleplerindeki değişim, İngiliz sterlinindeki değer kaybı, ithal ürün fiyatlarındaki artış, üretim ve tedarik maliyetlerinde rekabetin sürdürülememesi gibi nedenlerle zor bir dönemden geçiyor.

  • PricewaterhouseCoopers (PwC) için Local Data Company (LDC) tarafından yapılan araştırmaya göre, İngiltere’de geçen yıl 5 bin 855 mağaza kapandı. Kapanan mağazaların yaklaşık bin 700’ünü perakende zincirlerine ait mağazalar oluşturuyor.
  • Merkezi Londra’da bulunan Moore Stephens muhasebe şirketinin şubat ayında yayımladığı verilere göre, İngiltere’de tekstil şirketlerinin yüzde 19’u mali sıkıntılarla karşı karşıya. İncelenen 35 bin 78 şirketten 6 bin 850’si finansal olarak sorunlu.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >