38 bin kişi sırada: COVID-19'a 'bir gün daha erken' yakalanmak istiyorlar

Arşiv
Arşiv

İngiltere'de salgının 4'üncü ayında kurulan ve hızla destekçisi artan 1 Day Sooner hareketi, Ocak ayında 'gönüllü olarak COVID-19'a yakalanıp aşı deneylerinde yer almak isteyenlerle' ilk çalışmalarını başlatacak.

Dünya genelinde binlerce kişi koronavirüs aşı çalışmalarına katılmak ve kontrollü bir ortamda virüse yakalanmak için gönüllü oldu. İngiltere ise Ocak ayında kontrollü bir grupla koronavirüs deneyi başlatmayı planlıyor.

'Bir gün daha erken...'

Dünya üzerinde milyonlarca insan koronavirüse yakalanmamak için önlem alıyor. Ancak internet ortamında kurulan 1 Day Sooner (1 gün daha erken) hareketi bir an önce koronavirüse yakalanmak isteyen gönüllülerden oluşuyor.

  • Salgının dördüncü ayında kurulan harekete şimdiye kadar 166 ülkeden 38 binden fazla kişi katıldı.

Asıl amaç aşı çalışmalarına katkı sağlamak

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu bu hareketin temel amacı aşı çalışmalarında gönüllü olmak ve kontrollü bir ortamda koronavirüs salgınına yakalanmak.

Kontrollü insan enfeksiyonu denemesi olarak adlandırılan bu yöntemde katılımcılar kasıtlı olarak hastalığa maruz kalıyor.

Ölüm riskinin de bulunduğu bu işlem bir tür klinik deneme olarak görülse de etik tartışmaların da odağında.

Ocak'ta çalışmalar başlayacak

Financial Times'ın haberine göre İngiltere'deki 1 Day Sooner hareketi üyeleri İngiltere hükümetini bu çalışmaya ikna etmeyi başardı. Ocak ayında başlaması beklenen testlere, İngiltere'den kayıt olan 2 binden fazla insan bulunuyor.

ABD merkezli hareketin İngiltere'deki öncüsü 18 yaşındaki Alastair Fraser-Urquhart.

Gelecek yıl University College London'da eğitimine başlayacak olan Urquhart, "Birkaç yüz sağlıklı genci koronavirüse maruz bırakmak böbrek bağışlama gibi rutin prosedürlerden daha az ölümcül. Çok fazla aşıyı kısa sürede test edebiliriz" dedi.