39 yıl önce ünlü yazar Dean Koontz'dan koronavirüsü tahmini 😷

Dean Koontz'un The Eyes of the Darkness kitabı
Dean Koontz'un The Eyes of the Darkness kitabı

Uzun yıllardır gerilim romanlarıyla çoksatanlar listelerini altüst eden 75 yaşındaki Amerikalı yazar Dean Koontz'un, 1981 yılında kaleme aldığı Karanlığın Gözleri (The Eyes of the Darkness) adlı kitabında, "Wuhan-400" adı verilen bir virüsten bahsettiği ortaya çıktı.

"Wuhan virüsü" da denilen koronavirüs nedeniyle dünya çapında ölü sayısı gittikçe artarken, 1981 yılında yayınlanmış olan çok satan kitaptaki şaşırtan benzerlik, Twitter kullanıcılarının dikkatini çekti.

Amerikalı yazar Dean Koontz'un imzasını taşıyan 1981 tarihli gerilim türündeki "Karanlığın Gözleri" romanında "Wuhan-400" adı verilen bir hastalık olduğu ortaya çıktı.

Kitapları defalarca New York Times'ın çoksatanlar listesinde yer alan Koontz, kitabının 39. bölümünde Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından Wuhan yakınlarındaki askeri laboratuvarlarda biyolojik silah olarak geliştirilen bir virüsten bahsediyor.

Kitapta Wuhan-400 araştırmasına öncülük eden ve Çin'in en tehlikeli kimyasal silahları hakkında bilgi sahibi olan bilim insanı Li Chen, ABD'ye iltica ediyor.

Kitapda Wuhan-400 adı verilen virüs, hayvanlar yerine insanları etkiliyor, insan vücudu dışında veya 30 dereceden soğuk ortamlarda yaşayamıyor.

Laboratuvarda oluşturulan Wuhan-400 adlı virüs ile Wuhan virüsü arasındaki benzerlikler, Twitter kullanıcıları tarafından hayretle karşılandı.

Kitaptaki virüs ile gerçek koronavirüs arasında ise büyük bir fark bulunuyor:

Wuhan-400 yüzde 100 öldürme oranına sahipken, koronavirüste ölüm oranı yüzde 2 civarında.

Koonz kitabında, "Wuhan-400 harika bir silah. Sadece insanları etkiliyor. Başka hiçbir canlıda yaşayamaz. Frengi gibi Wuhan-400 de insan bedeni dışında bir dakikadan uzun süre yaşayamaz. Bu da diğer ölümcül mikroorganizmalar gibi mekanlara ya da objelere bulaşamadığı anlamına geliyor." diye azmış.

Kitaptaki virüs ile gerçek koronavirüs arasında ise büyük bir fark bulunuyor. Wuhan-400 yüzde 100 öldürme oranına sahipken, koronavirüste ölüm oranı yüzde 2 civarında.

Yanıt olarak, birkaç kişi de 1991'de Soğuk Savaş sona erdikten sonra virüsün adının değiştirilmiş olduğunu açıklamak için kitabın yeni baskılarının fotoğraflarını yayınladı.

Daha önce de dokuz yıl önce çekilmiş olan Steven Soderbergh imzalı Contagion (Salgın) filminin senaryosunun, koronavirüs salgını sırasında yaşananlarla olan benzerliği dikkat çekmişti.

Oyuncu kadrosunda Gwyneth Paltrow, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Marion Cotillard ve Kate Winslet gibi yıldız oyuncuların olduğu film, hava ve solunum yoluyla rahatlıkla geçen ve insanları birkaç gündür içinde öldüren, ölümcül bir virüs salgınını merkeze alıyordu.

Filmde, Oscar ödüllü Gwyneth Paltrow tarafından canlandırılan Beth Emhoff, Hong Kong’daki iş gezisinden Minnesota’daki evine döndükten sonra yorgunluk ve grip semptomları hissetmeye başladıktan 24 saat içinde oğluyla birlikte ölüyordu.

Matt Damon’ın canlandırdığı eşi ise, bir şekilde hastalığa karşı bağışıklığı olması sayesinde hayatta kalmayı başarıyor.

Yönetmen koltuğunda Steven Soderbergh’in oturduğu 2011 tarihli film böyle başlıyor ve salgın dünya çapında uzmanlardan oluşan medikal bir ekibin aşı bulmak için zamanla yarışını anlatıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >