4 milyon emekliye patronluk imkanı

Arşiv
Arşiv

İŞKUR’a başvuru yapan emeklilere iş kapısı açılıyor. Destek prim borcu silinen 4 milyona yakın emekliye de kendi işini kurma imkanı sağlanacak.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) çatısı altında emeklilere yönelik bir dizi program başlatılırken. Hükümet emeklileri istihdama yeniden kazandırmak için harekete geçti.

Kendi işinin patronu olacak

İŞKUR, düzenlediği girişimcilik programlarına emeklileri de dahil edecek. Destek primi borcu silinen 4 milyona yakın emekli böylece işinin patronu olabilecek. Özel sektör, emekliler arasında özellikle iş güvenliği uzmanı, muhasebe, öğrenci işleri memuru, emekli asker, işyeri hekimi talebinde bulunuyor. Geçmişte İŞKUR'a iş başvurusunda bulunup da emekli görünenlerin iş bulma imkanı bulunmuyordu. Artık bu mağduriyet gideriliyor. Çalışmak isteyenlere yaşına, beceresine, eğitimine uygun iş imkanı sağlanacak.

  • Emekliler talep etmeleri halinde ilgi duydukları alana ilişkin mesleki kurslara da katılabilecek. Kurum yetkilileri, özel politika gerektiren grupların iş gücü piyasasına kazandırılmasında hassasiyet gösterdiklerini belirterek, "Örneğin, toplum yararına programların katılımcılarının belirlenmesinde 35 yaş üstü başvurulara öncelik veriliyor. Kuruma çok sayıda başvuru var. Toplum yararına programların da kapsamı genişliyor" değerlendirmesini yaptı.

Dünyadaki örnekleri dikkate alındı

Toplum yararına programların kapsamı da dünya örnekleri dikkate alınarak genişletiliyor. Batı ülkelerinde bu programlar özel politikalar gerektiren hedef kitleler arasında "uzun süreli işsizler, engelliler, göçmenler, sosyal dışlanma riski olanlar" belirlenerek uygulanıyor. Sabah'ın haberine göre, iş gücü piyasasına girişleri en zor olan gruplar ayrıca kategorize edilecek. Sistem zorluk seviyesine göre artan oranda uygulanabilecek. Hedef kitlenin istihdamda kaldığı süre uzadıkça artan oranlı teşvik getirilebilecek.

İşyeri açmalarına kolaylık

Hükümet geçmişten gelen borçların silinmesini sağlarken, emeklilerin yeni işyeri açmalarını da kolaylaştırdı. İşgücüne katılmayan emeklilerin birçoğu bu uygulama ile yeni işyeri kurma planlarını harekete geçirebilecek. Emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunan emeklilerin prim borçları siliniyor. E-devlet kapsamında sunulan uygulamaların sayısı artırılacak.

  • Son 15 yılda ortaya konulan sosyal devlet vizyonunun önemli ayaklarından birini emeklilere yönelik düzenlemeler oluşturdu. AK Parti iktidarı döneminde emekli aylıklarında nominal olarak yaklaşık yüzde 330 artış sağlandı, gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin de intibakı düzenlendi. Tamamlayıcı emekliliğe destek, yaşa uygun iş imkanları, faizsiz kredi destekleri, uygun koşullarda ev almalarını sağlamak için yeni projeler yaşama geçiriliyor.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >