5 ayda iki kaza yapan uçak modeli: Boeing 737 Max 8

arşiv
arşiv

Etiyopya Havayolları'na ait Boeing 738 Max 8 tipi uçağın başkent Addis Ababa'dan kalkışından kısa bir süre sonra düşmesi Boeing'in bu yeni modelinin son beş ay içindeki ikinci düşüş vakası oldu. Boeing 737 Max 8’e dair merak edilenleri derledik.

Etiyopya Havayolları'na ait Boeing 738 Max 8 tipi uçağın başkent Addis Ababa'dan kalkışından kısa bir süre sonra düşmesi Boeing'in bu yeni modelinin son beş ay içindeki ikinci düşüş vakası oldu.

2017’den bu yana kullanımda olan Boeing’in bu uçağının ikinci kez düşmesi Boeing 737 Max 8’in güvenli olup olmadığı sorusunu akıllara getirdi.

Boeing 737 Max 8’de yeni olan ne?

Uzmanlar 737 Max motorunun eski modele oranla biraz daha önde kanatlara göre biraz daha yukarıda olduğunu, bunun uçağın dengesini etkilediğini söylüyor. Endonezya'da düşen uçağın düşüş nedenine dair henüz nihai sonuca varılamadı.

  • Endonezya Ulusal Ulaşım Güvenliği Komitesi, Lion Air uçağının tekleme riski konusunda pilotu uyarmak üzere tasarlanan sensörlerinden birini "hatalı veri" verdiğine işaret etmişti.
  • Bu sensör ve ona bağlı program önceki 737 model uçaklardan farklı çalışıyor; ancak pilotlara bu bilginin verilmediği belirtiliyor.
  • Bu olay üzerine Boeing, havayolu şirketlerine bir bilgilendirme bülteni göndermiş, ABD'deki havacılık düzenleme kurumu da bu uçakların sensörü ile ilgili "acil uyarı" yayınlamıştı.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), "mevcut durumuna dair bir şey yapılmazsa bu sensörün uçağın kontrolünü zorlaştırabileceğini ve burun-aşağı yönelmesine, önemli irtifa kaybına ve yere çarpmasına yol açabileceği" uyarısında bulunmuştu.

Acil uyarı kime gönderilmişti?

FAA bu bilginin diğer havacılık düzenleme kurumlarına iletildiğini söylemişti. Onların da pilotları bilgilendirmek üzere bu bilgiyi havayolu şirketlerine iletmeleri gerekiyordu.

  • Havacılık uzmanları Etiyopya Havayolları'nın da sensör konusunda bilgilendirilmiş olması gerektiğini ifade ediyor.

Etiyopya'da meydana gelen kazanın Endonezya'daki önceki olayla aynı sorundan kaynaklandığına dair bir veri yok henüz.

Etiyopya Havayolları'na ait uçak da 10 Mart'ta Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek üzere havalanmış, kısa bir süre sonra düşerek 157 kişinin ölümüne neden olmuştu.
Etiyopya Havayolları'na ait uçak da 10 Mart'ta Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek üzere havalanmış, kısa bir süre sonra düşerek 157 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Boeing nasıl tepki verdi?

Boeing'den yapılan son açıklamalarda ise 737 Max 8'lerin güvenli uçaklar olduğu bir kez daha vurgulansa da, uçakların uçuş kontrol yazılımları için bir güncelleme hazırlanacağı da belirtildi. Boeing, yeni yazılımın birkaç hafta içerisinde hazır olacağını ve dünyada kullanılan tüm 737 Max 8'lere yükleneceğini belirtiyor. Şirket güncellemelerin Nisan ayında tamamlanmasını öngörüyor.

Boeing, "Bu güncelleme ile zaten güvenli olan uçağımızı daha da güvenli hale getirmiş olacağız" diyor. Düşen Etiyopya Havayolları uçağı için ise Boeing, ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurumu'nun yönetimi altında "teknik ekibin yardım sağlamaya hazır olduğunu" söyledi.

4500 uçak siparişi alındı

Boeing ayrıca yolcuların ve mürettebatın ailelerine başsağlığı dileyerek Etiyopya Havayolları ekibine desteğe hazır olduğunu açıkladı.

Boeing 737 Max uçaklar Boeing tarihinde en hızlı satan uçak olmuş, dünya çapında 100 havayolu şirketinden toplam 4500 uçak siparişi almıştı.

Singapur, Boeing 737 Max 8 uçaklarına geçici olarak yasak koydu

Beş ay içinde bu uçakların ikinci kez düşmesi üzerine Çin, Endonezya, Etiyopya ve Cayman Havayolları Boeing 737 Max seferlerini askıya aldığını açıkladı. Singapur ise Boeing 737 Max 8 uçaklarına geçici olarak yasak koydu.

Hindistan hükümeti ise havacılık düzenleme kurumları ile durumu ele aldığını belirtti. Boeing hisseleri Wall Street borsasında dünden bu yana yüzde 13 değer kaybetti. 737 tip uçakların motorlarını yapan Fransız Safran grubunun hisseleri de düşüş gösterdi.

THY filosunda da var

Türk Hava Yolları filosunda da bulunan uçaklarla ilgili olarak THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

Ekşi, "Boeing 737 Max operasyonları ile ilgili olarak uçak üreticisi Boeing ile irtibat halindeyiz. Uçuş emniyeti önceliğimizdir. Gelişmeleri sıkı şekilde takip ediyoruz. Tüm operasyonlarımızı uçuş emniyetini en üst seviyede uyarak yürütüyoruz" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >