5 bin yaşındaki buz adam Ötzi'nin en son öğünü belirlendi!

Ötzi
Ötzi

1991 yılında Alp Dağları'ndaki bir buzulun içerisinde korunmuş mumyası bulunan ve Ötzi ismi verilen erkek cesedinin midesini açan bilim adamları, Ötzi'nin en son ne yediğini tespit etti.

9 Eylül 1991 yılında iki Alman turist tarafından Avusturya-İtalya sınırında Ötztal Alpleri'nde 3.210 metre yüksekliğinde bulunan, sert hava koşulları nedeniyle uzun yıllar cesedi korunan Buzadam Ötzi üzerindeki incelemeler devam ediyor. Bilim insanları bu kez de Buzadam Ötzi'nin midesini açtılar.

5 bin yıl buzların içinde yattı

  • İçinde bulunduğu sert iklim koşulları nedeniyle cesedi 5 bin yıl boyunca korunan Ötzi'nin yakınlarında bir balta bulunmuş ve vücudunda da kesikler olduğu tespit edilmişti. Bu tespitler nediyle de Ötzi'nin savaşçı olabileceği tahmin ediliyordu.

Ötzi
Ötzi

Midesi yağ dolu

Geçtiğimiz günlerde Ötzi'nin midesini açan bilim adamları son yediği yemeğin yarısına yakınının keçi yağından oluştuğunu, bir miktar da eski dönemlere ait tahılgiller tespit edildiğini açıkladılar. Günümüz değerleriyle kıyaslandığında bu yağ oranının çok yüksek olduğu biliniyor. Günümüzde ortalama bir insanın diyetinin sadece onda biri yağlardan oluşuyor. Ancak, bilim insanları, yaşadığı sert iklim şartları nedeniyle bu tarz bir diyetin Ötzi'nin hayatta kalması için gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Ötzi
Ötzi

Yemeğin tadı yavan

Ötzi'nin yemeğini tatlandırıcılar bakımından da inceleyen bilim adamları, içerisinde tuz dahi bulunmadığını, tat verecek değişik türde bitkilere de rastlanmadığını, bu nedenle oldukça yavan bir tadı olduğunu düşündüklerini ifade ediyorlar.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >