5 maddede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dar gelirli, sanayici, esnaf ve çiftçiye verdiği müjdeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün açıkladığı müjdelerin 5 maddede özeti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün açıkladığı müjdelerin 5 maddede özeti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin bugün düzenlenen grup toplantısında dar gelirli, sanayici, esnaf ve çiftçiyi ilgilendiren bir dizi karar açıkladı. Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahiplerinin aylık 80 liralık elektrik faturasını devlet tarafından karşılanmasından, esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisine kadar 5 maddede müjdeleri sizler için derledik.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dar gelirli, sanayici, esnaf ve çiftçiyi ilgilendiren bir dizi müjde açıkladı.

Erdoğan'ın, partisinin bugünkü grup toplantısında açıkladığı müjdelerin 5 maddede özeti:

Elektrik faturasına 80 liralık devlet desteği
Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini devlet üstlenecek. Böylece yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak.
Elektrik faturasına 80 liralık devlet desteği Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovat/saate kadar elektrik tüketimlerini devlet üstlenecek. Böylece yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede, her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak.
350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi desteği
Halkbank, esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa, 22 milyar liralık kredi kullandıracak.
350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi desteği Halkbank, esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu yıl yaklaşık 350 bin esnafa, 22 milyar liralık kredi kullandıracak.
Sigortalı çalıştıran iş yerlerine destek
Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartılacak. 500'ün altında sigortalı çalıştıran yerler için ise 5 puan uygulaması devam edecek.
Sigortalı çalıştıran iş yerlerine destek Sigorta prim teşviki uygulaması kapsamında 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan desteği, 5 puana çıkartılacak. 500'ün altında sigortalı çalıştıran yerler için ise 5 puan uygulaması devam edecek.
Kredi kartı borç yapılandırması
Ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar, hangi bankaya ait olursa olsun kredi kartı borçlarını, Ziraat Bankasından alacağı krediyle kapatacak. 24 aya ya da 60 aya kadar vade ile aylık gelirine uygun şekilde borcunu ödeyecek.
Kredi kartı borç yapılandırması Ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşlar, hangi bankaya ait olursa olsun kredi kartı borçlarını, Ziraat Bankasından alacağı krediyle kapatacak. 24 aya ya da 60 aya kadar vade ile aylık gelirine uygun şekilde borcunu ödeyecek.
Tarım desteği
Ocak ayında ödenecek tarımsal desteklemelere göre, fark ödemesi buğday, mısır ve çeltikte 550 milyon lira, buzağı desteği ödemeleri 525 milyon lira, çiğ süt desteği ödemeleri 340 milyon lira, yem bitkileri desteği 268 milyon 600 bin lira, sertifikalı tohum kullanım desteği 100 milyon lira, çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği 84 milyon 500 bin lira, diğer desteklemeler 167 milyon 200 bin lira olacak.
Tarım desteği Ocak ayında ödenecek tarımsal desteklemelere göre, fark ödemesi buğday, mısır ve çeltikte 550 milyon lira, buzağı desteği ödemeleri 525 milyon lira, çiğ süt desteği ödemeleri 340 milyon lira, yem bitkileri desteği 268 milyon 600 bin lira, sertifikalı tohum kullanım desteği 100 milyon lira, çevre amaçlı tarım alanı koruma desteği 84 milyon 500 bin lira, diğer desteklemeler 167 milyon 200 bin lira olacak.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >