5 yıl önce kapatılmıştı: İki başkonsolosluk yeniden açılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2014 yılında gerçekleşen DEAŞ baskını sonrası kapatılan Musul Başkonsolosluğu'nun yeniden açılacağını dile getirdi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2014 yılında gerçekleşen DEAŞ baskını sonrası kapatılan Musul Başkonsolosluğu'nun yeniden açılacağını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, 2014 yılında gerçekleşen DEAŞ baskınından sonra kapatılma kararı alınan Musul Başkonsolosluğu'nun yeniden açılacağını duyurdu. Çavuşoğlu öte yandan Basra, Necef ve Kerkük'te de girişimlerin olduğunu belirtti.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı ve Avrupa Birliği Başkanlığı'nın 2020 yılı bütçelerinin görüşmeleri başladı. Toplantıda bir konuşma gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, 2014 yılında gerçekleşen DEAŞ baskını sonrası kapatılan Musul Başkonsolosluğu'nun yeniden açılacağını dile getirdi. DEAŞ, 11 Haziran 2014'te konsolosluğa silahlı baskın düzenleyip 49 kişiyi rehin almıştı.

Başkonsolosluklar 5 yıl sonra yeniden açılıyor

  • TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bir konuşma gerçekleştiren Bakan Çavuşoğlu, komisyonda Irak ve Suriye'deki gelişmelerle ilgili de bilgi verdi. Çavuoğlu, 2014 yılındaki baskının ardından kapatılan Musul Başkonsolosluğu ile ilgili son gelişmeyi, "Musul ve Basra başkonsolosluklarımızı yeniden faaliyete geçiriyoruz. Necef ve Kerkük'te ilk kez başkonsolosluk açılması için çalışıyoruz" sözleriyle duyurdu.

Ne olmuştu?

11 Haziran 2014 tarihinde Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na, DEAŞ tarafından silahlı baskın düzenlenmiş ve Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz'ın da aralarında olduğu 49 kişi rehin alınmıştı. 49 kişi olaydan yaklaşık 3 ay sonra, 20 Eylül 2014'de kurtarılarak Türkiye'ye getirilmişti.