55. Uluslararası Antalya Film Festivali afişleri belirlendi

55. Antalya Film Festivali
55. Antalya Film Festivali

Türkiye'nin ilk ve en köklü film festivali 'Uluslararası Antalya Film Festivali'nde bu yıldan başlayarak iki afiş kullanılacak. Genel afişin yanı sıra her yıl bir sanatçının eseri festivalin 'sanatsal' afişine taşınacak.

Bu yıl 29 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında 55'incisi düzenlenecek ‘Uluslararası Antalya Film Festivali’nin afişi belli oldu. Afişte bu yıl başrolde Altın Portakal Venüs Heykeli ile birlikte Antalya halkı yer alıyor. Geçen yıl festivalin simgelerinden biri olan geleneksel korteje katılan on binlerce Antalyalı ve o anın ölümsüzleştirildiği fotoğraf, festival afişinin ana temasını oluşturuyor.

Uluslararası Antalya Film Festivali'nde bu yıl iki afiş kullanılacak.

Festivalin teması 'insan'

Afişinde festivalini sahiplenen Antalya halkının yer aldığı Uluslararası Antalya Film Festivali, bu yıl tema olarak da ‘İNSAN’ odaklı bir çerçeve sunacak. Göç, mültecilik, ekonomik, sosyal ve duygusal dışlanmışlık bağlamında dünyanın farklı ülkelerinde yaşanan ortak hikayeleri anlatan filmler ‘Çağdaş Masallar’ başlığı altında izleyici ile buluşacak.

55. yılda 55 Film

Genel Sanat Danışmanlığı’nı Mirsad Purivatra’nın, Artistik Direktörlüğü’nü ise Mike Downey’in üstlendiği Uluslararası Antalya Film Festivali, bu yıl Türkiye’den ve dünyadan 55 filmi ağırlayacak. Cannes, Berlin gibi önemli dünya festivallerinde büyük ödül almış filmler, festival kapsamında izleyiciyle buluşacak

Festival organizasyonundan yapılan açıklamaya göre, genel afişin yanı sıra bu seneden itibaren her yıl bir sanatçının eseri festivalin "sanatsal" afişine taşınacak.

Festivalin genel afişinde Altın Portakal Venüs Heykeli ile birlikte on binlerce Antalyalı yer alırken, sanatsal afişte ressam Ahmet Güneştekin'in 2015 yılında Venedik Bienali'nde sergilendiğinde büyük ses getiren "Adem ile Havva" serisinden bir tablosu yer alıyor.

Farklı kültürlere ait mitolojik anlatıları şimdiki zamana gönderme yaparak yeniden yorumlayan Güneştekin'in eserlerinde olduğu gibi festival de bu yıl, farklı kültürlerde yaşanan "göç, mültecilik, ekonomik, sosyal ve duygusal dışlanmışlık" gibi hikayeleri "Çağdaş Masallar" başlığı altında sinemaseverlerle buluşturacak.

Avrupa ve Asya'nın en köklü film festivallerinden biri olan Uluslararası Antalya Film Festivali, 29 Eylül-5 Ekim tarihlerinde 55. kez düzenlenecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >