6 başlıkta Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un büyük beğeni toplayan konuşması

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlıkta düzenlenen 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı açılışında yaptığı konuşmayla 1 milyon öğretmene seslendi. İşte 6 başlıkta Bakan Selçuk’un büyük beğeni toplayan konuşması…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesleki Çalışma Programı'nın başlangıcı dolayısıyla TRT Haber ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden canlı yayında, okullarda ders başı hazırlığı yapan yaklaşık 1 milyon öğretmene seslendi.

Bakanlığın Başöğretmen Salonu'nda düzenlenen programdaki konuşmasının başında öğretmenlerin çocukların hamurunu her gün kardığını ve toplumun inşasını üstlendiğini belirten Selçuk’un büyük beğeni toplayan konuşmasını 6 başlıkta sizler için derledik.

Aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir

                  "Gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. Aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. Bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. Şartlar kötü olsa bile, çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz."
Aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir "Gökyüzündeki bulutlar değişir, açılır, kararır. Aslolan gökyüzü olmaktır, bulut olmak değildir. Bulutlar ya da şartlar ne olursa olsun öğretmen çocuğun hakkını sorgusuz ve peşin veren kişidir. Şartlar kötü olsa bile, çocuğun hakkı pazarlık konusu bile olamaz."
Öğretmenlik, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmaktır

                  "Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ‘kocaman’ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak. Öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey. Öğrenmeyi “hükmedici bir öğretmen” olarak değil, “kolaylaştırıcı bir rehber” olarak yapmayı tercih etmek"
Öğretmenlik, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmaktır "Çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, onun hayatında çocuk diliyle söylersek ‘kocaman’ yer sahibi olmak, bazen anneden ve babadan dahi önemli bir yer tutmak, umut dolu çocuk dünyasının kaptanı ve kahramanı olmak. Öğretmenlik dediğimiz, tam da böyle bir şey. Öğrenmeyi “hükmedici bir öğretmen” olarak değil, “kolaylaştırıcı bir rehber” olarak yapmayı tercih etmek"
Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan

                  "Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. Topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. Hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. Bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. Şurası olmadı, burası olacak der. Budayamazsa uzman bulur, budattırır. Ek dersti, etüttü, takviyeydi, budar. Toprak her misafire hürmet eder. Bahçıvansa ayrık otu arar durur"
Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan "Bir öğretmen, öğrencisi için ya toprak olur ya bahçıvan. Topraksa çocuğun yetişmesi için her türlü koşulu hazırlar ve kucağında hayat bahşeder. Hayatın hediyesi ve emanetine sessizce hayranlık duyar. Bahçıvansa sürekli budamayı düşünür. Şurası olmadı, burası olacak der. Budayamazsa uzman bulur, budattırır. Ek dersti, etüttü, takviyeydi, budar. Toprak her misafire hürmet eder. Bahçıvansa ayrık otu arar durur"
Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir

                  "Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Öğrenciler, ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz"
Doğru eğitimi büyük binalar değil, büyük insanlar verir "Çocukların gelişimi öğretmenin gelişimine doğrudan bağlıdır. Çocukları ancak ve ancak kendimize yatırım yaparak zengin kılabiliriz. Öğrenciler, ilk nazarda öğretmenlerin kalbiyle ilgilenir, beyniyle değil. O yüzden deneyimli öğretmenler bütün çocukların gözüne gözleri ve gülümsemeleri değmeden derse başlamaz"
İyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır

                  "Öğretmenler olarak en büyük yanılgımız, Peyami Safa’nın deyişiyle, üniversite bittiğinde eğitimimizin bittiğini sanmamız olacaktır. Diplomamız değil, daha sonra öğrendikleriniz ve yaptıklarımızdır ruhumuzdaki ateşimizi büyüten. O nedenle, iyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır."
İyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır "Öğretmenler olarak en büyük yanılgımız, Peyami Safa’nın deyişiyle, üniversite bittiğinde eğitimimizin bittiğini sanmamız olacaktır. Diplomamız değil, daha sonra öğrendikleriniz ve yaptıklarımızdır ruhumuzdaki ateşimizi büyüten. O nedenle, iyi bir öğretmen hiçbir zaman mezun olmaz, hep öğrenci kalır."
Siz bizim hikâyemizin baş kahramanlarısınız

                  "Öğretmen Ziya Selçuk olarak yanınızdayım. Birlikte başaracağız. Eğer bu çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istiyorsak, birbirimize destek olalım. Hiçbir mazeret, hiçbir ideolojik görüş farklılığı çocuğun hakkını ihmal etmemize engel olamaz.Siz bizim hikâyemizin baş kahramanlarısınız. Sizin bize desteğiniz olmadığı müddetçe başarmamız imkânsız."
Siz bizim hikâyemizin baş kahramanlarısınız "Öğretmen Ziya Selçuk olarak yanınızdayım. Birlikte başaracağız. Eğer bu çorbada bizim de tuzumuz bulunsun istiyorsak, birbirimize destek olalım. Hiçbir mazeret, hiçbir ideolojik görüş farklılığı çocuğun hakkını ihmal etmemize engel olamaz.Siz bizim hikâyemizin baş kahramanlarısınız. Sizin bize desteğiniz olmadığı müddetçe başarmamız imkânsız."
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >