65 yaş üstüne memleket izni çıktı: Tek şart 1 ay dönmemek

65 yaş üstünün 1 ay dönmemek kaydıyla memlekete gitmesine izin verildi
65 yaş üstünün 1 ay dönmemek kaydıyla memlekete gitmesine izin verildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir süredir sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar için sevindiren haber verdi. Koca, "65 yaş üstü memleketlerine gideceklere 1 ay dönmemek üzere izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak" dedi.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplatısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yeni normal düzenle ilgili duyurularda bulunurken 65 yaş üstünü sevindirecek gelişmeyi de duyurdu.

Sağlık Bakanı Koca'nın konuşmasından satır başları;

"65 yaş üzeri büyüklerimiz bu dönemde çok büyük fedakârlık gösterdiler. Bu dönemde en çok uyum ve hassasiyet gösteren büyüklerimiz oldu. Gençlerimiz de oldu.

83 milyon bu dönemde hassasiyet noktasında olması gerekeni yaptığı kanaatindeyim. 65 yaş üzeri büyüklerimizle ilgili sayın Cumhurbaşkanımızla da görüştüm. 65 yaş üzeri büyüklerimize küçük bir müjdemiz olacak.

Tek şart 1 ay dönmemek

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Bilim Kurulu’nda görüşmüş olduk. 65 yaş üzeri büyüklerimiz eğer memleketlerine gitme noktasında sabit bir yere gittiğinden emin ise, sağlık durumları aile hekimleri açısından bir sorunları yoksa ilgili Kaymakamlıktan yanlarında zorunlu gerektiğinde bir veya iki kişi olmak suretiyle 1 aylık bir zaman zarfında dönmemek üzere bir izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.

İçişleri Bakanlığı resmi duyuruyu yapacak

Bunu söylemek istiyorum. Bununla ilgili duyuru ayrıca İçişleri Bakanlığımız tarafından yapılmış olur. Bu hareketliliği sağlayan bir unsura dönmemeli. Gidildiği yerin sabit olması aile hekimliği tarafından takip edilmesi ve gittiği yerde evden dışarı çıkmayacaklarından emin olmalıyız.

Bu hareketliliğin yoğun olmamasını önemsiyoruz. Daha kontrollü ve uygun mekan söz konusu ise buraya geçişi sağlamak için şartları sağlamış olacağız."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >