7 maddede Ankara anlaşması nedir?

Türk vatandaşlarına ayrıcalıklar tanıyan Ankara anlaşması iki ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlıyordu.
Türk vatandaşlarına ayrıcalıklar tanıyan Ankara anlaşması iki ülkeye ekonomik anlamda katkı sağlıyordu.

İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılmak istemesi Türk vatandaşlarını da etkileyecek gibi görünüyor. Türk vatandaşlarına İngiltere'de iş kurma ve oturum alma hakkı tanıyan Ankara anlaşması yeni Brexit sonrasında ne olacak? Ankara anlaşmasının detayları neler? Kimler başvurabilir? Ankara anlaşması ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz

1958'te kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu ile yapılan Ankara anlaşması ile Türk vatandaşlarının Avrupa'da iş kurması ve oturma hakkı kolaylaşmıştı.

Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun Avrupa Birliğine dönüşmesi ile mevcut anlaşma devam etmiş özellikle İngiltere bu anlaşmaya sadık kalan ülkelerin başında gelmişti.

Brexit süreci ile İngiltere AB'den ayrılıyor dolayısıyla AB'nin yaptığı anlaşmalardan da ayrılmak durumunda.

İngiltere'nin Brexit süreci ile ayrılacağı Ankara anlaşması ile ilgili tüm detayları sizin için derledik.

Ankara anlaşması ile ilgili tüm sorular ve cevapları:

7. Brexit sonrası ne olacak?

                  
                  İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla Ankara Anlaşması’nın akıbetinin ne olacağı en önemli sorulardan birisi. Londra merkezli uluslararası avukatlık bürosu Garth Coates’ten AB Göçmenlik Hukuku Uzmanı Tamer Ulay bu soruya ilişkin Euronews’e şu değerlendirmeyi yaptı: “Brexit sonrası Ankara Anlaşması ortadan kalkacak. Bu vize türü İngiltere’nin AB üyesi olmasıyla Ankara Anlaşması’nı tanımasına dayanıyordu. Brexit sonrası İngiltere bu anlaşmaya artık taraf olmayacak. 15 Haziran 2018’de çıkan yeni yasa sadece süresiz oturum başvurularının şartlarını düzenliyor. İngiltere Brexit gerçekleşene kadar ise bu vize türünde başvuruları almaya devam edecek. Ancak yapılan spekülasyonların aksine bu yeni yasa Ankara Anlaşması’nın Brexit sonrası devam edeceğine dair bir ifade içermiyor. İngiliz hükümeti bu yöne bir niyet de göstermiş değil.”
7. Brexit sonrası ne olacak? İngiltere’nin AB’den ayrılmasıyla Ankara Anlaşması’nın akıbetinin ne olacağı en önemli sorulardan birisi. Londra merkezli uluslararası avukatlık bürosu Garth Coates’ten AB Göçmenlik Hukuku Uzmanı Tamer Ulay bu soruya ilişkin Euronews’e şu değerlendirmeyi yaptı: “Brexit sonrası Ankara Anlaşması ortadan kalkacak. Bu vize türü İngiltere’nin AB üyesi olmasıyla Ankara Anlaşması’nı tanımasına dayanıyordu. Brexit sonrası İngiltere bu anlaşmaya artık taraf olmayacak. 15 Haziran 2018’de çıkan yeni yasa sadece süresiz oturum başvurularının şartlarını düzenliyor. İngiltere Brexit gerçekleşene kadar ise bu vize türünde başvuruları almaya devam edecek. Ancak yapılan spekülasyonların aksine bu yeni yasa Ankara Anlaşması’nın Brexit sonrası devam edeceğine dair bir ifade içermiyor. İngiliz hükümeti bu yöne bir niyet de göstermiş değil.”
6. İngiltere vatandaşlığı mümkün mü?

                  
                  Bu vize türü ile İngiliz vatandaşlığı edinmek mümkün. Hatta İngiliz pasaportu alabilmek diğer vize türlerine göre daha kolay olarak yorumlanıyor. Ancak vatandaşlığa başvurma süresi 16 Mart 2018 tarihinde değişti. Artık İngiltere’ye yerleştikten 6 yıl sonra vatandaşlığa başvurmak mümkün. Bu süre 16 Mart 2018’e kadar 5 yıl idi.
Bu anlaşma ile İngiltere’ye giriş yapan kişilere başlangıçta 1 yıl vize veriliyor. İşlerinde başarılı olanlara devamında 3 yıl uzatma veriliyor. Yeni uygulama ile bu 3 yılın sonunda da işlerini başarılı şekilde sürdürüp yaşam masraflarını karşılayanlara tekrar uzatma veriliyor. Bu vize ile ülkede 5 yıl iş yaptıktan sonra süresiz oturum (kalıcı oturum) başvurusu yapılıyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor. Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkıyor. Kişi başka bir işte veya hem kendi işinde hem de başka bir işte kadrolu çalışma hakkını elde eder.
6. İngiltere vatandaşlığı mümkün mü? Bu vize türü ile İngiliz vatandaşlığı edinmek mümkün. Hatta İngiliz pasaportu alabilmek diğer vize türlerine göre daha kolay olarak yorumlanıyor. Ancak vatandaşlığa başvurma süresi 16 Mart 2018 tarihinde değişti. Artık İngiltere’ye yerleştikten 6 yıl sonra vatandaşlığa başvurmak mümkün. Bu süre 16 Mart 2018’e kadar 5 yıl idi. Bu anlaşma ile İngiltere’ye giriş yapan kişilere başlangıçta 1 yıl vize veriliyor. İşlerinde başarılı olanlara devamında 3 yıl uzatma veriliyor. Yeni uygulama ile bu 3 yılın sonunda da işlerini başarılı şekilde sürdürüp yaşam masraflarını karşılayanlara tekrar uzatma veriliyor. Bu vize ile ülkede 5 yıl iş yaptıktan sonra süresiz oturum (kalıcı oturum) başvurusu yapılıyor. Süresiz oturumdan 1 yıl sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılabiliyor. Süresiz oturum hakkı elde eden kişilerin sadece kendi işini yapma zorunluğu ortadan kalkıyor. Kişi başka bir işte veya hem kendi işinde hem de başka bir işte kadrolu çalışma hakkını elde eder.
5. Eş ve çocuklar İngiltere’ye götürebilir mi?

                  
                  Ankara Anlaşma vizesi alanlar eş ve çocuklarını da vize alma koşuluyla İngiltere’ye götürebilir. Eş ve çocuklara da aynı süre ile vize verilir.İngiltere’ye yerleşip iş kurduktan sonra da eş ve çocuklar için başvuru yapılabilir. Uzatma başvurularında esas olan kurduğunuz işten kazancınızla ailenizin geçimini sağlayıp sağlayamadığınıza bakılır. Ankara Anlaşması ile iş kuran kişinin eşi ise istediği işte kadrolu çalışma hakkında sahip olur. Çocukları devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir.
5. Eş ve çocuklar İngiltere’ye götürebilir mi? Ankara Anlaşma vizesi alanlar eş ve çocuklarını da vize alma koşuluyla İngiltere’ye götürebilir. Eş ve çocuklara da aynı süre ile vize verilir.İngiltere’ye yerleşip iş kurduktan sonra da eş ve çocuklar için başvuru yapılabilir. Uzatma başvurularında esas olan kurduğunuz işten kazancınızla ailenizin geçimini sağlayıp sağlayamadığınıza bakılır. Ankara Anlaşması ile iş kuran kişinin eşi ise istediği işte kadrolu çalışma hakkında sahip olur. Çocukları devlet okullarında ücretsiz eğitim alabilir.
4. Başvuru süreci nasıl işliyor?

                  
                  Türkiye, İngiltere veya dünyanın herhangi bir yerindeki İngiliz konsolosluğundan bu vize türüne başvuru yapılabiliyor. İngiltere vizeleri ücretli ve pahalı olmasına rağmen bu vizeye başvurular ücretsiz. Başvurusu olumlu sonuçlananların bir ay içinde İngiltere’ye gelerek bir yıllık oturum kartlarını almaları ve işlerini kurmaya başvurmaları gerekiyor. Bir yıl boyunca iş yaparak kendi yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar para kazananlar uzatma başvurusu yapabiliyor. Bir yıl boyunca kazanılacak para için bir limit bulunmuyor. Kişinin kurduğu iş ile konaklama, gıda, ulaşım ve diğer yaşam masraflarını karşılayabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi gerekiyor. Bu miktar bekar, aile ve çocuk sayısına göre değişebiliyor.
4. Başvuru süreci nasıl işliyor? Türkiye, İngiltere veya dünyanın herhangi bir yerindeki İngiliz konsolosluğundan bu vize türüne başvuru yapılabiliyor. İngiltere vizeleri ücretli ve pahalı olmasına rağmen bu vizeye başvurular ücretsiz. Başvurusu olumlu sonuçlananların bir ay içinde İngiltere’ye gelerek bir yıllık oturum kartlarını almaları ve işlerini kurmaya başvurmaları gerekiyor. Bir yıl boyunca iş yaparak kendi yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar para kazananlar uzatma başvurusu yapabiliyor. Bir yıl boyunca kazanılacak para için bir limit bulunmuyor. Kişinin kurduğu iş ile konaklama, gıda, ulaşım ve diğer yaşam masraflarını karşılayabilmesi ve bunu belgelendirebilmesi gerekiyor. Bu miktar bekar, aile ve çocuk sayısına göre değişebiliyor.
3. Kimler başvurabilir? Hangi meslekler olabilir

                  
                  İngiltere’de iş kurmak veya kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış; yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türk vatandaşları başvurabilir. Ankara Anlaşması’na her iş dalında başvuru yapılabilir: Restoran, mağaza, market, kafe, eğitim danışmanlığı, pazarlama ofisi açabileceği gibi şoför, temizlikçi, berber, serbest gazeteci, tercüman, boyacı, fotoğrafçı gibi çok değişik sektörlerde tek kişilik işler de kurabilir.Bu vize türünde İngiltere’de bulunan kişilerin iş yeri açma veya işçi çalıştırma zorunluluğu yok. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda tek başına da çalışabilir. Sermaye limiti, İngilizce bilme veya mesleki eğitim şartı bulunmuyor. Ancak başvuran kişinin sektöre bağlı olarak bu iş yapabilecek donanıma sahip olduğunu göstermesi gerekiyor.Özel izin gerektiren avukatlık veya doktorluk gibi meslekler için ise bu tür işleri düzenleyen kurumlardan (örneğin tabipler veya mimarlar odası) izin almak gerekir. Bu vize türü ile İngiltere’de bulunanların kadrolu bir işte çalışması ise kesinlikle yasak. Ancak süresiz oturum aldıktan sonra bu sınırlama ortadan kalkıyor
3. Kimler başvurabilir? Hangi meslekler olabilir İngiltere’de iş kurmak veya kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış; yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türk vatandaşları başvurabilir. Ankara Anlaşması’na her iş dalında başvuru yapılabilir: Restoran, mağaza, market, kafe, eğitim danışmanlığı, pazarlama ofisi açabileceği gibi şoför, temizlikçi, berber, serbest gazeteci, tercüman, boyacı, fotoğrafçı gibi çok değişik sektörlerde tek kişilik işler de kurabilir.Bu vize türünde İngiltere’de bulunan kişilerin iş yeri açma veya işçi çalıştırma zorunluluğu yok. Kişi eğitimini aldığı ya da meslek edindiği iş ile ilgili alanda tek başına da çalışabilir. Sermaye limiti, İngilizce bilme veya mesleki eğitim şartı bulunmuyor. Ancak başvuran kişinin sektöre bağlı olarak bu iş yapabilecek donanıma sahip olduğunu göstermesi gerekiyor.Özel izin gerektiren avukatlık veya doktorluk gibi meslekler için ise bu tür işleri düzenleyen kurumlardan (örneğin tabipler veya mimarlar odası) izin almak gerekir. Bu vize türü ile İngiltere’de bulunanların kadrolu bir işte çalışması ise kesinlikle yasak. Ancak süresiz oturum aldıktan sonra bu sınırlama ortadan kalkıyor
2. Anlaşmanın yasal dayanağı nedir?

                  
                  Türkiye 1958'te kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye olmak için 1959 yılında başvuruda bulundu. Müzakereler neticesinde 1963 yılında Türkiye ile Topluluk arasında Ankara Anlaşması olarak bilinen “Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması (European Community Association Agreement-ECAA)” imzalandı. İngiltere, 1973'te AB üyesi olduğunda 1963 Ankara Anlaşması’nı resmen tanımış oldu. Böylece İngiltere'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ticaret ve çalışma ile ilgili alanlarda 1973'teki mevcut hukuk kurallarını uygulaması zorunlu hale geldi. İngiltere'de 1973'te geçerli olan Göçmenlik Yasası, 1971 Göçmenlik yasasıdır.Ankara Anlaşması vizelerinde, 1971 tarihli göçmenlik yasası baz alınıyor. Bu yasa maddelerinde, İngiltere'de iş kurmak isteyen yabancılara, sermaye koşulu getirmeksizin iş kurma izni sağlanmaktaydı. İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office), ECAA vizesinin Türk Vatandaşlarına uygulanmasını, Türkiye'nin henüz AB’ye üye olmadığını veya üye olmak için bir tarih açıklanmadığı gerekçesiyle uzun bir süre ertelemeye çalıştı. ECAA vize başvurularının red edilmesi üzerine İçişleri Bakanlığı ile Türk Vatandaşları arasında bir hukuk mücadelesi yaşandı. Avrupa Adalet Divanı’nın Türk vatandaşlarının lehine karar vermesiyle İngiltere anlaşmayı uygulamaya başladı.
2. Anlaşmanın yasal dayanağı nedir? Türkiye 1958'te kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na üye olmak için 1959 yılında başvuruda bulundu. Müzakereler neticesinde 1963 yılında Türkiye ile Topluluk arasında Ankara Anlaşması olarak bilinen “Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması (European Community Association Agreement-ECAA)” imzalandı. İngiltere, 1973'te AB üyesi olduğunda 1963 Ankara Anlaşması’nı resmen tanımış oldu. Böylece İngiltere'nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, ticaret ve çalışma ile ilgili alanlarda 1973'teki mevcut hukuk kurallarını uygulaması zorunlu hale geldi. İngiltere'de 1973'te geçerli olan Göçmenlik Yasası, 1971 Göçmenlik yasasıdır.Ankara Anlaşması vizelerinde, 1971 tarihli göçmenlik yasası baz alınıyor. Bu yasa maddelerinde, İngiltere'de iş kurmak isteyen yabancılara, sermaye koşulu getirmeksizin iş kurma izni sağlanmaktaydı. İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office), ECAA vizesinin Türk Vatandaşlarına uygulanmasını, Türkiye'nin henüz AB’ye üye olmadığını veya üye olmak için bir tarih açıklanmadığı gerekçesiyle uzun bir süre ertelemeye çalıştı. ECAA vize başvurularının red edilmesi üzerine İçişleri Bakanlığı ile Türk Vatandaşları arasında bir hukuk mücadelesi yaşandı. Avrupa Adalet Divanı’nın Türk vatandaşlarının lehine karar vermesiyle İngiltere anlaşmayı uygulamaya başladı.
1. Ankara Anlaşması nedir?

                  
                  Ankara Anlaşması (ECAA) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere tarafından verilen iş kurma izni vizesidir. Türk vatandaşları bu anlaşmayla serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebilir.
1. Ankara Anlaşması nedir? Ankara Anlaşması (ECAA) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına İngiltere tarafından verilen iş kurma izni vizesidir. Türk vatandaşları bu anlaşmayla serbest meslek vizesi başvurusunda bulunarak İngiltere’de ticaret yapma ve yerleşim hakkı elde edebilir.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >