70 yılın en büyük krizi için uzmanlar uyardı: Petrolde risk, altında fırsat var

Arşiv
Arşiv

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle son 70 yılın en büyük ekonomik krizinde, uzmanlar petrolde risk, altında fırsat görüyor. Brent petrolün ancak 2021’de 50 doları görebileceği belirtilirken, altında ise kısa vadede düşüşler 2 bin dolar zirvesi için alım fırsatı olarak görülüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya’nın da aralarında olduğu müttefikleri (OPEC+) tarihte benzeri görülmemiş 9,7 milyon varil/günlük arz kesintisine gitse de, dünyanın en büyük petrol üreticisi ABD’de stoklar tüm zamanların zirvesinde. ABD, Latin Amerika ve Hindistan gibi ekonomilerde koronavirüs vakalarının yeniden artması ve nisan zirvelerini de geçmesi petrole ilişkin görünümü kötüleştiriyor.

Yılın başından bu yana yüzde 50’ye yakın düşmüş olan Brent petrol, karantinaların gevşemesiyle 40 dolar düzeyine yaklaşsa da, bu iyileşmenin önemli bir kısmı ekonomilerin açılmasına paralel dolardaki zayıflamadan kaynaklanıyor ve yatırım bankaları petrolde 2021’den önce kayda değer iyileşme öngörmüyor.

Brent petrol 2022'de toparlanacak
Brent petrol 2022'de toparlanacak

"Brent petrol 60 doları ancak 2022’de görecek"

JP Morgan Emtia Araştırmaları Direktörü Natasha Kaneva, “Küresel petrol talebinin 2019’a göre 9,4 milyon varil/gün düşüşle bu yıl ortalama 90,4 milyon varil/gün olmasını öngörüyor. JP Morgan’ın en muhtemel senaryosuna göre Brent ancak 2022’de 60 doları tekrar görebilecek. Öte yandan banka arzın 2022’ye kadar talepten fazla olacağını öngörse de, 2025 yılında arz açığının 6,8 milyon varil/gün olabileceğini ve bu açıkla birlikte Brent’in 190 dolar/varil düzeyine kadar gelebileceğini öngörüyor.

"Brent 50 dolara ancak gelecek yıl döner"

Bank of America ise Brent’in tarihinde ikinci kez 50 doların altında bir ortalama ile yılı kapatacağını öngörerek şöyle diyor: “Brent ortalaması son 15 yılda sadece bir kez 50 doların altındaydı - 2016’da. Muhtemelen bu yıl da öyle olacak ve 50 dolara ancak 2021’de dönecek” Öte yandan gümrük verilerine göre Çin’in Suudi petrolü alımları mayısta 2,16 milyon varil/ gün ile tüm zamanların en yüksek düzeyine yükseldi. Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95’lik bir artış ve nisana göre yüzde 71’lik bir artışa işaret ediyor. Kpler verilerine göre bu alımlar Çin’de stokları 782 milyon varille rekor düzeye yükseltiyor ve doluluk kapasitesini yüzde 61’e yükseltiyor.

Brent ortalaması son 15 yılda sadece bir kez 50 doların altına düştü
Brent ortalaması son 15 yılda sadece bir kez 50 doların altına düştü

ABD'de petrol sektörü iflasın eşiğinde

  • ABD’de petrol sektöründen iflas haberleri de gelmeye başladı. CNN’de yayınlanan bir Deloitte analizine göre fiyatlar kayda değer oranda artmazsa ABD’deki kaya petrolü üreticilerinin yüzde 30’u iflas edebilir. Deloitte bu yüzde 30 için teknik iflas eşiğinin 35 dolar/varil olduğunu belirtiyor. Kaya petrolü öncülerinden Chesapeake Energy Corp’un haftasonu iflas başvurusu yaptığı belirtilirken, Goldman Sachs ABD’li Murphy Oil ve Marathon Oil şirketlerine yönelik tavsiyelerini aşağı yönlü revize etti.

Altının 2000 dolar düzeyine gelmesi bekleniyor

Altın fiyatlarında ise uzmanlar 1.800 doların altına geri çekilmeler görülse de, ikinci dalga endişeleri ve ABD Merkez Bankası (Fed) gibi büyük merkez bankalarının en az üç yıl kriz modundan çıkmayacağını ilan etmesi pandeminin başından bu yana altın fiyatlarını destekliyor.

Ons altın fiyatının 2000 dolara çıkacağı öngörülüyor
Ons altın fiyatının 2000 dolara çıkacağı öngörülüyor

Dünya genelinde vaka sayısının 10 milyonu ve can kaybının 500 bini aşması sonrası dün gün içinde 1.790 dolar/ons düzeyine kadar çıkan altın için uzun bir süredir yeni zirve öngörüleri yapılıyor. Kısa vadede aşağı yönlü hareket beklense de Goldman Sachs ve TD Securities altının orta vadede 2.000 dolar düzeyine geleceğini öngörüyor. Goldman Sachs geçen hafta 12 aylık altın fiyat öngörüsünü 2,000 dolar/ ons düzeyine çıkarttı. Banka üç aylık altın öngörüsünü 1,800 dolara, altı aylık altın fiyatı öngörüsünü ise 1,900 dolara revize etti.

Goldman Sachs, 12 aylık altın fiyat öngörüsünü 2,000 dolar/ ons düzeyine çıkarttı
Goldman Sachs, 12 aylık altın fiyat öngörüsünü 2,000 dolar/ ons düzeyine çıkarttı

Almanya merkezli Deutsche Bank da altında 2021 hedefini 2,000 dolar/ons koydu. Bankanın notunda “Büyüme emtialarının (petrol & bakır) yükselmesi, S&P 500’ün yükselmesi, doların düşmesi ve küresel daralma 2021 hedefimiz 2,000 dolar/ons’un erişilebilir olduğuna işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dünya