8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde verilecek ödüllerin sahipleri belli oldu

8. Malatya Uluslararası Film Festivali
8. Malatya Uluslararası Film Festivali

Bu yıl 8.'si düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında, Şener Şen, Perran Kutman ve Osman Sınav'a Onur Ödülü verilecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Malatya Valiliğinin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında 8.’si düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ’Onur, Emek ve Türk Sinemasına Katkı Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.


Malatya Uluslararası Film Festivali 8’inci kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken bu yıl festivalde üç usta isme Onur Ödülü takdim edilecek. 43 yıllık sinema kariyeri boyunca 35’ten fazla filmde rol alan, tiyatro, sinema ve televizyon dünyasının en deneyimli oyuncularından Şener Şen, performansları ve klasikleşmiş yerli komedilerde Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Perran Kutman ile genç ve yenilikçi sinemanın izini her daim süren usta yönetmen Osman Sınav, festivalin açılış töreninde verilecek Onur Ödülleri’nin sahibi olacak.

Sinema Emek Ödülü Makyaj Sanatçısı Derya Ergün’e, bu yıl ilk kez takdim edilecek Türk Sinemasına Katkı Ödülleri ise Malatya Yeşil Sinemaları sahibi Hüseyin Yeşil ile Fono Film adına kurucu ortaklardan Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Okan’a verilecek.
Türk Sineması’nın ’Züğürt Ağa’sı, ’Muhsin Bey’in Eşkıya’sı Şener Şen

Şener Şen
Şener Şen

1970’li yıllarda kalabalık kadrolu Yeşilçam filmlerindeki yardımcı rollerle büyük beğeni kazanan Şener Şen, 80’li yıllardan itibaren başrollerde oynamaya başladı ve Türk sinemasının en büyük isimleri arasına adını yazdırdı.

Sanat hayatına İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneye çıkarak başlayan Şen, sinemaya ilk adım attığı yıllarda figüranlık dahil her işi yaptı. Beş yıl boyunca küçük rollerde oynayan, hatta bir çok filmde sadece dans etmek ve başrol oyuncusundan dayak yemek zorunda kalan Şen, 1975 yılında sinema kariyerinde bir dönüm noktası yaşadı. Ertem Eğilmez’in unutulmaz filmi Hababam Sınıfı’nda ’Badi Ekrem’ tiplemesi ile büyük sükse yaptı. Şen, aynı filmde İnek Şaban tiplemesi ile ün yapan Kemal Sunal ile daha sonrasında müthiş bir ikili oluşturdu ve o yıllarda büyük gişe hasılatı yapan ’Süt Kardeşler’, ’Şabanoğlu Şaban’, ’Tosun Paşa’, ’Kibar Feyzo’, ’Çöpçüler Kralı’ ve ’Davaro’ gibi filmlerde oynadı.

İlk başrolünü Başar Sabuncu’nun “Namuslu” isimli filminde oynayan usta oyuncu, filmin o yılın en iyi iş yapan yapımları arasına girmesiyle sinema kariyerinde büyük bir çıkış yaptı.

Şener Şen’i o yıldan itibaren Nesli Çölgeçen’in Züğürt Ağa’sında saf bir köy ağasını, Milyarder’de piyangodan büyük ikramiye kazanan istasyon şefini, Muhsin Bey’de artist olmak isteyen bir gence yardım eden organizatörü canlandırırken gördük. O yıllarda moda olan müzikallerde de oynayan Şen, Türk sinema seyircisinin sinema önlerinde uzun kuyruklar oluşturduğu "Amerikalı” ve “Arabesk” filmlerinde rol aldı. 1996’de ise Türk sinemasında bir devrim oluşturan “Eşkıya” filminde Uğur Yücel ile birlikte oynayan oyuncu, Yavuz Turgul’un senaryosunu yazdığı ve yönettiği bu film ile Türk sinema sektöründe o dönem için bir rekor kırmış ve 2,5 milyonu aşkın seyirciyi sinemalara çekmişti.

1998-2001 yılları arasında İkinci Bahar adlı dizide Türkan Şoray gibi büyük bir ismin yanında Ozan Güven ve Nurgül Yeşilçay gibi genç ve yetenekli isimlerle kamera karşısına geçen Şen, 2000’li yıllarda Gönül Yarası, Kabadayı, Av Mevsimi ve geçtiğimiz yıl yine Yavuz Turgul imzalı Yol Ayrımı’nda başrol olarak seyirci karşısına çıktı.
Canlandırdığı karakterlerle önemli başarılara imza atan usta oyuncu Şener Şen’e 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek.
Hem dramın hem komedinin ustası Perran Kutman

Perran Kutman
Perran Kutman


1949 yılında İstanbul Aksaray’da dünyaya gelen Perran Kutman ise ailesinin isteği üzerine konservatuvar okudu ve Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

Rol aldığı ilk filmden itibaren oluşturduğu karakterlerle büyük başarılara imza atan ve tekrarı güç rekorlar kıran Kutman, ilk sinema deneyimini 1972’de yönetmenliğini Nejat Saydam’ın yaptığı “Şehvet Kurbanı” adlı filmle yaptı. Türk Sineması’nın klasikleri içinde sayılan “Köyden İndim Şehire”, “Salak Milyoner” ve “Hababam Sınıfı” serisinde oynadığı rollerle kariyerinin merdivenlerini hızla çıkarken, içinde şenlik, cümbüş, eğlence, ne ararsak bulduğumuz, “Gırgıriye” filmindeki “Sabayat” karakteri ile ününe ün kattı. Münir Özkul, Adile Naşit, Müjdat Gezen, Gülşen Bubikoğlu, Ayşen Gruda, Şener Şen" gibi önemli isimlerle bir arada mükemmel bir eğlence çıkaran usta oyuncu daha sonrasında Müjdat Gezen ile beraber çeşitli oyunlar ve parodiler yaptı.


Çeşitli dizi ve filmlerde rol alan Kutman, “Perihan Abla” dizisi ile beyaz perdeden televizyon ekranlarına transfer oldu. 1986 yılında Perihan Abla rolü ile özellikle Türk halkının sevgisini kazanan Kutman,1969’da Nisa Serezli, 1973’te Sezer Sezin, 1980’de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında çalıştı ve sanatçı son tiyatro oyununu 1987 yılında “Artiz Mektebi” adlı oyun ile oynadı. 2014 yılından beri ekranlarda görünmeyen usta oyuncu Perran Kutman’a bu yıl 8. Malatya Uluslararası Film Festivali tarafından “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek.
İddialı yapımların ustası Osman Sınav

Osman Sınav
Osman Sınav


1975 ve 1979 yılları arasında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde önce resim ve tekstil tasarımı, ardından da sinema ve televizyon eğitimi alan Osman Sınav, kariyerine televizyon reklamlarına metin yazarak ve yönetmenlik yaparak başladı. 500’ü aşkın reklam filminin yapımında görev alan usta yönetmen, 1987’de başladığı sinema yolculuğunda televizyon için “Bir Muharririn Ölümü”, “Yalancı Şafak”, “Atlıkarınca”, “Hünkarın Bir Günü”, “Küçük Dünya”, “Aşka Kimse Yok”, “Kapıları Açmak” ve“Yalancı”isimli filmleri, sinema için ise “Gerilla”, “Deli Yürek Bumerang Cehennemi” ve“Pars: Kiraz Operasyonu”filmlerini çekerek beyazperdeye farklı bir soluk getirdi.


1991’de televizyon için dizi film çalışmalarına yoğunlaşan Osman Sınav, “Süper Baba”, “Deli Yürek”, “Hayat Bağları”, “Ekmek Teknesi”, “Kurtlar Vadisi” ve“Sakarya Fırat”gibi çok sevilen 21 dizi filminin yapımcısı ve yönetmeni oldu. Dizileri sadece Türkiye’de değil dünyanın geniş bir coğrafyasında, çok sayıda ülkede ilgiyle karşılandı.

30 yılı aşkın bir süredir televizyon ve film dünyamıza unutulmaz yapımlar kazandıran Osman Sınav’a 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde “Kristal Kayısı / Onur Ödülü” takdim edilecek.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >