Antalya'da 1.4 milyar dolar yatırımla açılan otelin şimdiki hali içler acısı

Richard Gere'den Sharon Stone ve PAris Hilton'a kadar birçok dünyaca ünlü yıldızın katılımıyla açılan Antalya'daki bu otel şimdi metruk bir halde bekliyor. 1.4 milyar dolar para harcanan bu otelde sadece güvenlik personeli bulunuyor. Otelde bulunan hayvanat bahçesindeki bazı hayvanların da bakımsızlıktan öldüğü belirlendi.

Antalya Kundu’da 2009 yılında Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov tarafından 1.4 milyar dolar harcanarak hizmete açılan fakat borçları nedeniyle icralık olan Mardan Palace Hotel, adeta çürüyor. Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre, geçen yıl ağustos ayında rezervasyon kabul işlemleri durdurulan otelde, sadece 30 kişilik güvenlik personeli bulunuyor. Personel, otelin içi ve çevresinde 24 saat nöbet tutuyor, çevre otellerde konaklıyor. 15 gün önceye kadar suları kesik olan otelde peyzaj tasarımlarının neredeyse tamamı kurumuş durumda. Otele ait araziyi çevreleyen bronz, pirinç işlemeli demir parmaklıkların büyük bölümü ise çalınmış. Yaşanan hırsızlık olayları üzerine, demir parmaklıkların tamamı sökülüp depoya kaldırılmış durumda. Otelin tapusu Halkbank’a devredilirken, işletmesi Olimpus İnşaat’a aitti

Mardan Palace'ın eski şatafatlı dönemi sona ereli çok oldu. Otel şimdi bakımsız haliyle akıbetinin ne olacağını bekliyor.
Mardan Palace'ın eski şatafatlı dönemi sona ereli çok oldu. Otel şimdi bakımsız haliyle akıbetinin ne olacağını bekliyor.

Otel önündeki ünlü plajın durumu ise içler acısı. Mısır’dan getirilen yakmaz, yapışmaz özellikteki 9 bin ton altın rengi kumun neredeyse tamamı yok olmuş. Otelin simgesi olan akrep şeklindeki ana iskele ve iskelenin kanat bölümü üzerinde tasarlanan, VIP kabanalar çökmek üzere. Otelin en şaşalı bölümü olan ana girişteki ışıklı havuz boşaltılmış, merdiven ve havuz çevresinde kullanılan mermerlerin büyük bölümü bakımsızlık nedeniyle sararmış. Ana girişi kaplayan çimenlerin büyük bölümü de sulanmadığı için kurumuş. Otele ait araçların üzeri de uzun süredir kullanılmadığı için toz-toprakla kaplanmış.

1.4 milyar dolara mal olan Mardan Palace'ın günümüzdeki görünümü
1.4 milyar dolara mal olan Mardan Palace'ın günümüzdeki görünümü

"Buraya geldiğimizde bazı hayvanlar da ölmüştü"

Otelin sadece güvenliğinden sorumlu olduklarını söyleyen personel, şu bilgileri verdi: “Uzun süredir buradayız. Otelin satışına kadar da burada kalacağız. 15 gün önceye kadar elektrik ve su da kesikti. Buraya geldiğimizde ağaçların büyük bölümü kurumuştu. Hatta hayvanat bahçesi içindeki bazı hayvanlar da ölmüştü.”

Mardan Palace’ın 25 milyon Euro’ya mal olan, 151 yabancı gazetecinin izlediği açılışına dünyaca ünlü isimler katılmıştı. Antalya’ya gelen ünlüler arasında Mariah Carey, Richard Gere, Sharon Stone, Seal, Monica Belluci, Tom Jones, Paris Hilton ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de yer almıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >