AB ve ABD arasında 'statü' gerilimi

ABD Başkanı Donald Trump, AB ve ABD bayraklarının arkasında görünüyor.
ABD Başkanı Donald Trump, AB ve ABD bayraklarının arkasında görünüyor.

AB'nin delegasyonunun diplomatik statüsü, ABD tarafından geçtiğimiz yılın sonunda bilgi verilmeden üye devletten uluslararası kurum düzeyine indirilmişti. AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kojiancic, diplomatik öncelik listesinin ABD protokolü tarafından uygulanma biçiminde yakın zamanda bir değişiklik olduğunu bildiklerini açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kojiancic, Washington yönetiminin bilgi vermeden, "AB'nin ABD delegasyonunun diplomatik statüsünü düşürdüğü" iddiasını doğruladı.

Kojiancic, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Diplomatik öncelik listesinin ABD protokolü tarafından uygulanma biçiminde yakın zamanda bir değişiklik olduğunu biliyoruz. Kararın Washington’daki AB Delegasyonuna olası etkileri hakkında ilgili yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor." ifadelerini kullandı.

AB'nin statü derecesi yıl sonunda bilgi verilmeden düşürüldü.
AB'nin statü derecesi yıl sonunda bilgi verilmeden düşürüldü.

"Üye devletten uluslararası kuruma"

Alman Deutshce Welle (DW) yayın kuruluşu, AB'nin statüsünün ABD tarafından geçen yıl sonunda bilgi verilmeden düşürüldüğünü haberleştirmişti.

Habere göre, karar sonrası, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde AB delegasyonunun statüsünün üye devletten uluslararası kurum düzeyine indirildiği belirtilmişti.

Gerilim ticaret savaşlarıyla başladı

ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki sular durulmuyor. Ticaret savaşları ile gerilen ilişkiler şimdi de Trump yönetiminin AB'nin ABD delegasyonunun diplomatik statüsünü haber vermeden düşürmesi ile bir kez daha gündeme geldi.

Deutsche Welle'nin Washington muhabiri Michael Knigge'nin haberine göre, AB'nin statü derecesi yıl sonunda bilgi verilmeden düşürüldü. Karar sonrası, ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde AB delegasyonunun statüsü üye devletten uluslararası kurum düzeyine indirildi.

Donald Trump ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Washington'daki Beyaz Saray'da bir araya gelmişti.
Donald Trump ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Washington'daki Beyaz Saray'da bir araya gelmişti.

"Brüksel'de hoş karşılanmadı"

Aynı yetkili "Biz bunu tam olarak ne zaman yaptıklarını bilmiyoruz çünkü bize bilgi vermeyi unuttular" dedi ve ekledi "Brüksel'de bunun hoş karşılanmadığını söyleyebilirim." Yetkili, AB'nin konu ile ilgili resmi bir yanıt vermeyi değerlendirdiğini söyledi.

George H. W. Bush'un cenaze töreni

  • Habere göre AB delegasyonu AB'nin Washington büyükelçisinin geçen yıl bazı etkinliklere davet edilmediğini fark etti ve ABD eski Başkanı George H. W. Bush'un cenaze organizatörleri delegasyona durumu kendilerine izah etti ve statü değişikliğini doğruladı.

Aynı AB yetkilisi 5 Aralık'taki başka bir etkinlikte de AB Washington büyükelçisi David O'Sullivan'ın protokol sırası geldiğinde değil en son çağrıldığı bilgisini verdi.

Kararın siyasi olduğu biliniyor

Başka bir AB üyesi ülkenin Washington merkezli diplomatı da statü indirimini doğruladı ve ekledi: "Bu sadece basit bir protokol mevzusu değil, net bir şekilde siyasi nedenlerle yapılmış bir şey".

Habere göre statü indirimini fark eden AB'li diplomatlar bakanlıktan bilgi almak istediklerinde "kendilerine bilgi verilmesinin unutulduğunu ve protokol sorumlusunun bunun uygun olduğunu düşünmesi nedeniyle böyle bir karar alındığı" açıklamasının yapıldığını söylediler.

Karar, Trump'ın AB karşıtı tavrı nedeniyle alındığı iddia edildi.
Karar, Trump'ın AB karşıtı tavrı nedeniyle alındığı iddia edildi.

Kararın geri alınması için başvuru

Haberde kararın geri alınması konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı'na AB'li diplomatların bir başvuru yaptıkları ancak Noel öncesi bakanlığın kararının arkasında olduğu yanıtını aldıkları bildirildi.

Kararın Başkan Donald Trump'ın AB karşıtı tavrı nedeniyle alındığı değerlendirmesi yapıldı. Brexit'i destekleyen Trump göreve geldiğinden bu yana AB ile ticaret ve savunma gibi konularda çatışma yaşıyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >