ABD, 3 PKK'lı teröristin başına 12 milyon dolar ödül koydu

Cemil Bayık-Murat Karayılan
Cemil Bayık-Murat Karayılan

Amerikan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı 3 üst düzey PKK'lı için 'adalet için ödül' programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı. Açıklamada, terörist başı Murat Karayılan'ın başına 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği duyuruldu.

ABD 'adalet için ödül' programı kapsamında PKK üst düzey yöneticileri Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için 3 milyon dolar ödül koydu.

  • Adalet Ödülleri programının 1984 yılında başlamasından bu yana, Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti teröristlerin hapsedilmesi veya dünya genelinde uluslararası terör eylemlerinin önlenmesini sağlayacak somut bilgiler veren 90’tan fazla kişiye 145 milyon doları aşan ödeme yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nden gelen açıklama şu şekilde:

  • "Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı olarak göreve başlamamın ardından Ankara’ya ilk ziyaretimi gerçekleştirmekten büyük mutluluk duydum. İki gün süren ziyaretim kapsamında Türk hükümetinden üst düzey yetkililer, iş dünyasından temsilciler ve milletvekilleri ile bir araya gelerek ülkelerimizi ilgilendiren ve ortak menfaatlerimize ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladım. Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir."
  • ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK’yı 1997 yılında Göçmenlik ve Uyruk Kanunu’nun 219. bölümü uyarınca yabancı terör örgütü olarak kabul etmiştir. ABD hükümeti, 2001 yılında PKK’yı 13224 sayılı Başkanlık Kararnamesi uyarınca Küresel Terör Unsurları listesine almıştır.

    Bu teröristlere ilişkin daha fazla bilgiye Rewards for Justice web sitesinden ulaşılabilir:

Adalet İçin Ödül Programı nedir?

RFJ (Adalet için Ödül), ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Terörle Mücadele Ödül Programı 1984 Uluslararası Terörizm ile Mücadele 98-533 nolu Kamu Yasası (2708 § 22 U.S.C.’de kodlanan) tarafından kurulmuştur. Dışişleri Bakanlığı’nın Diplomatik Güvenlik Bürosu tarafından yönetilen RFJ’nin (Adalet için Ödül) hedefi, uluslararası teröristleri adaletle karşı karşıya getirmek ve ABD kişilerine veya varlıklarına karşı olan uluslararası terör eylemlerini önlemektir. Bu program altında ABD’ye mensup kişilere veya varlıklara karşı uluslararası eylemler planlayan, icra eden, yardımcı olan veya teşebbüs eden kişilerin özellikle tutuklanmasına veya mahkumiyetine yol açan veya ilk etapta bu tür eylemlerin olmasını engelleyen bilgi getirerek önemli bir terörist liderinin kimliğinin veya yerinin belirlenmesine, veya terörizm finansmanının bozulmasına neden olan bilgiye Dışişleri Bakanı ödül için yetki vermeyi öngörmektedir.

Dışişleri Bakanına, terörizmle mücadele veya Amerika Birleşik Devletleri’nin terör eylemlerinden korunması için daha yüksek tutarların gerekli olduğuna karar vermesi halinde, 25 milyon dolardan daha fazla ödül ödemesi için yetki verilmiştir.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >