ABD Başkanı Biden, Mehmet Öz'ü görevden aldı

Mehmet Öz
Mehmet Öz

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Pensilvanya Senatörlüğü'ne aday olan Türk kökenli ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, Türk vatandaşlığından çıkacağını duyurmuştu. Mehmet Öz'ün yaptığı açıklamadan sonra gönderilen mektupla konseydeki üyelikten istifa etmesi istendi. ABD Başkanı Joe Biden, Mehmet Öz'ü Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi'ndeki görevinden aldığı belirtildi.

Türk kökenleri sebebiyle geçen haftalarda tartışma konusu olan ve Pensilvanya Senatörlüğü'ne aday olan Türk kökenli ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz, seçilmesi halinde Türk vatandaşlığından çıkacağını duyurmuştu. ABD Başkanı Joe Biden, Öz'ü Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi'ndeki görevinden aldı.

Mehmet Öz'ün istifa etmesi istendi

Cumhuriyetçi Parti'den Pensilvanya Senatörlüğü için yarışan 61 yaşındaki Dr. Öz, dün gönderilen mektupta,18.00'a kadar üyelikten istifa etmesi istendi. İstifa etmediği taktirde Öz'ün görevden alınacağı bildirildi.

Aynı mektup, aynı partiden Georgia Senatörlüğü'ne aday olan Herschel Walker'a da gönderildi.

Donald Trump tarafından atanmıştı

Öz ve Walker, 2018'de dönemin ABD Başkanı Donald Trump tarafından konseye atanmıştı. Trump, görev süresinin bitmesine az bir süre kala, Aralık 2020'de ikiliyi tekrar atamıştı.

Beyaz Saray, Biden yönetiminin federal işlere aday olan kişilerin kurul ve komisyonlarda görev almasına izin vermediğini bildirdi.

"İstifa etmeyeceğim"

Öte yandan Öz, mektubun ardından yaptığı açıklamada istifa etmeyeceğini duyurdu. "Biden'ın sağlık gibi önemli bir konuyu siyasete alet etmesi üzücü" diyen Öz, ABD baş tıbbi danışmanı Anthony Fauci'nin istifasının istenmesi gerektiğini söyledi.

Öz şu ifadeleri paylaştı:

  • "Biden sağlığı siyasete alet etmek istiyorsa beni görevden almak zorunda."

Mehmet Öz fiilen görevden alındı

Bununla birlikte Walker henüz bir açıklama yapmadı. Böylece hem Öz hem de Walker dün akşam itibarıyla fiilen Başkanlık Spor, Fitness ve Beslenme Konseyi'ndeki görevlerinden alındı.

Senatör adayı, Türk kökenleri sebebiyle de geçen haftalarda tartışma konusu olmuştu. Öz ise seçilmesi halinde Türk vatandaşlığından çıkacağını 16 Mart'ta duyurmuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >