ABD Başkanı Trump Filistin'i bölme planını açıkladı

Trump'ın açıklaması öncesi Filistinliler protesto gerçekleştirdi

Netanyahu ile ortak açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "İsrail'le ortak komite kurup, net haritayı ortaya koyacağız. Kudüs, İsrail'in bölünmemiş başkenti olarak kalacak." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, sözde Orta Doğu barış planını açıklarken, Kudüs'ün İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini ve planın Filistinliler için son şans olduğunu ifade etti.

Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıkladı.

Sözde barış planının 80 sayfa olduğunu belirten Trump, planın hem İsrail hem de Filistin tarafı için çok değerli maddeler içerdiğini savundu.

Trump, konuşmasının başında, sözde Orta Doğu barış planı kapsamında Kudüs'ün, İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini duyurdu.

Donald Trump, planının, Filistin'e başkenti Doğu Kudüs'te olan bağımsız bir devlet öngördüğünü ifade etti ancak söz konusu başkentin neresi olacağı konusunda detaya girmedi.

Sözde Orta Doğu barış planına göre, Trump, Filistin'e, bağımsız bir devlet olabilmesinde gerekli koşulları yerine getirebilmesi için 4 yıllık bir süre öngördüklerini belirtti.

Trump ayrıca, sözde Orta Doğu barış planının bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu söyledi.

Trump ‘Filistin’i bölme planını’ açıkladı. Netanyahu ile gerçekleştirilen basın toplantısını analiz ettik #trump #filistin #kudüs #netanyahuA post shared by GZT (@gzt) on Jan 28, 2020 at 11:31am PST

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >