ABD hak ihlalleriyle ünlü Guantanamo'da mahkumlara aşı yapmayacak

Arşiv
Arşiv

Dünyanın en tartışmaları hapishanelerinden olan ve insan hakları ihlalleriyle ünlenen Guantanamo Hapishanesi'ndeki mahkumlara COVID-19 aşısı yapılmayacağı açıklandı. Pengaton, görevli personelin salgından korunması için gerekli önlemlerin alındığını kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, cezaevinde görevli askerlerin COVID-19'dan korunması için alınan önlemlerin gözden geçirildiğini kaydetti.

Askerlerin güvende olması için yükümlülüklere uyulduğuna dikkati çeken Kirby, hiçbir Guantanamo tutuklusunun aşılanmayacağını ifade etti.

Üslerdeki vaka sayısı açıklanmamıştı


Guantanamo'daki mahkumlar arasında şimdiye kadar COVID-19 vakası bildirilmedi, ancak ABD ordusu, salgının ortaya çıktığı ilk dönemde, güvenlik sebebiyle üslerdeki vaka sayısını açıklamama kararı almıştı.

ABD ordusundan bu ay yapılan açıklamada, aşılama kampanyasının, tutukevinde görevli tüm personelin yanı sıra tutuklulara da uygulanacağı belirtilmişti.

Guantanamo kapatılacak mı?

44. ABD Başkanı Barack Obama, 2001'deki 11 Eylül saldırıları sonrası ABD'nin yurt dışında yakalayıp tutukladığı terör şüphelilerini topladığı Guantanamo Hapishanesi'ni kapatmayı taahhüt etmişti.

Obama, Ocak 2017'nin başlarında, görevi Donald Trump'a devretmeden hemen önce Guantanamo'dan tutuklu nakletmiş ve hapishanede 40 kişi kalmıştı.

Eski ABD Başkanı Trump, seçim kampanyası sırasında insan hakları ihlallerinin de söz konusu olduğu tartışmalı tutukevini kapatmayacağını açıklamıştı.