ABD Hazine ve Maliye bakanlıklarının veri tabanı hacklendi

Arşiv
Arşiv

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD Hazine ve Ticaret bakanlıklarına bağlı Enformasyon İdaresi'ne yabancı bir hükümetin siber saldırı düzenlediğini ve veri tabanlarına sızıldığını duyurdu. Konuya dair araştırmalar sürerken hackerların arkasında Rusya'nın olduğu belirtiliyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot, yaptığı yazılı açıklamada Hazine Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığına bağlı Ulusal Telekomünikasyon ve Enformasyon İdaresinin sistemlerine yabancı bir hükümetin sızdığını duyurdu.

Açıklamada Ullyot, "ABD hükümeti, durumun farkındadır ve bu durumla ilgili detayları ortaya çıkarmak için gerekli tüm adımları atmaktadır" ifadesini kullandı. Başka hangi kurumlara sızıldığı araştırılıyor.

Amerikan basınında yer alan haberlerde ise, söz konusu sızıntı meselesinin çok ciddi derecede olduğu ve Ulusal Güvenlik Konseyinin cumartesi günü konuya ilişkin acil toplandığı belirtildi. Saldırının, son 5 yılın en büyük siber saldırısı olduğu söyleniyor.

  • Öte yandan Washington Post gazetesi, söz konusu sızıntının arkasında Rusya hükümetine bağlı çalışan hackerların olduğunu öne sürdü.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >