ABD, liseli öğrencilerle Kızılderili yaşlı adamın videosunu konuşuyor

Sandmann-Phillips
Sandmann-Phillips

Amerika’nın başkenti Washington’da bir grup beyaz Amerikalı lise öğrencisinin, yerli halkların haklarını savunan Kızılderili göstericilere yönelik ırkçı tavırlarının yer aldığı görüntüler Amerika’da tartışılmaya devam ediyor.

ABD'nin başkenti Washington'da ilk kez düzenlenen ve yapılan haksızlıklara dikkat çekmek için gerçekleştirilen Mahalli Halklar Yürüyüşü'ne, bir grup gencin ırkçı tavırları damga vurmuştu.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim sloganı "Amerika'yı yeniden mükemmel yap" yazılı şapkalar takan gençlerin, yerel davulunu çalan Amerikan yerlisi Vietnam gazisi Nathan Philips'in etrafını sardığı "Duvarı inşa et" ve "Trump 2020" sloganları duyulmuştu.

Trump: Kötü bir şekilde başladı ama bir rüya gibi bitebilir

Olayla ilgili yorumlarını Twitter hesabı üzerinden paylaşan Başkan Trump, bunu ‘yalan haberlerin bir sembolü’ olarak nitelendirdi.

Sandmann-Trump
Sandmann-Trump

ABD Başkanı Donald Trump Salı günü Twitter üzerinden bir mesaj paylaşarak hem birçok medya kanalında hem de sosyal medyada Cuma gününden bu yana gündeme oturan konuyla ilgili yorumunu dile getirdi. Trump şu ifadeleri kullandı:

  • “Nick Sandmann ve Covington’ın diğer öğrencileri Yalan Haberlerin ve Yalan Haberlerin ne kadar kötüleşebileceğini gösteren bir sembol haline geldi. Onlar (öğrenciler) dünyada dikkatleri üzerlerine çektiler ve bunu iyiye kullanacaklarını biliyorum. Belki insanları bir araya bile getirebilirler. Kötü bir şekilde başladı ama bir rüya gibi bitebilir”

Katolik Erkek Lisesi öğrencilerine tepki

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasıyla beraber, ABD Başkanı Trump’ın seçim kampanyasında kullandığı Amerika’yı Yeniden Büyük Yap (MAGA) sloganlı şapka takan ve Kentucky eyaletinden Washington’a kürtaj karşıtı gösteriler için geldiği belirtilen Covington Katolik Erkek Lisesi öğrencileri, Phillips’e yönelik alaycı yaklaşımlarından dolayı eleştirilerin odağı oldu.

Nick Sandmann (sağda)
Nick Sandmann (sağda)

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Covington Katolik Erkek Lisesi yetkilileri böylesi bir davranışın okullarının izlediği prensiplere aykırı olduğunu, Nathan Phillips’e alaycı bir ifadeyle baktığı ileri sürülen öğrenci Nick Sandmann’e disiplin cezası verilebileceğini belirtmişlerdi.

Güvenlik gerekçe gösterilerek kampüs kapatıldı

Öğrencilerin söz konusu görüntülerin öncesinde Siyah Musevi İsrailliler isimli grubun hakaretlerine maruz kaldığını belirtmesi ve Indiana ve Kentucky eyaletlerindeki Amerikan Kızılderili Hareketi’nin temsilcilerinden oluşan ufak bir grubun Covington Katolik Psikoposluğu önünde protesto eylemi düzenlemesinin ardından, okulun müdürü Robert Rowe güvenlik açısından kampüsü kapatma kararı aldıklarını açıkladı.

Salı günü itibariyle hem okulun hem de Covington Katolik Psikoposluğu’nun internet sayfaları da kapandı.
Salı günü itibariyle hem okulun hem de Covington Katolik Psikoposluğu’nun internet sayfaları da kapandı.

Lise öğrencisinden görüntülere ilişkin açıklama geldi

Olayla ilgili olarak açıklama yapan lise öğrencisi Nick Sandmann, “Herkese, birkaç saniyelik bir videoya dayanarak yargılamaya varmak yerine, internette dolaşan daha uzun görüntüleri izlemelerini öneririm” dedi.

Kentucky Valisi Matt öğrencilere sahip çıktı

Yaşananlar karşısında üzgünlüğünü ifade eden Kentucky Valisi Matt mesajında, “Tolerans ve hoşgörüyle ilgili öğüt verenlerin, yarım bilgiyle nasıl da çabucak bazı lise öğrencilerini yargılayıp etiketlediklerini görmek inanılmazdı. Parmağımızın ucunda derya gibi bilgi olmasına rağmen ne kadar da az sezgi ve akıl sahibiyiz.

Kentucky Valisi Matt
Kentucky Valisi Matt

Gerçekler önemlidir. Hakikat önemlidir. Birbirimize karşı biraz daha samimi bir yaklaşım ve biraz daha az dijital eleştiri hepimiz için çok daha iyi olur” ifadelerini kullandı.

Vietnam gazisi Philips: Alaycı şekilde yerli dansları taklit ettiler

Liseli öğrencilerle anıtın önündeki meydanda gösteri yapan diğer gruplar arasında bir sürtüşme yaşandığını gördüğünü ve liselilerin alaycı bir şekilde yerli dansları taklit ettiklerini belirten 64 yaşındaki Vietnam gazisi Kızılderili Nathan Phillips ise, aynı liseli grubun yerli Amerikalı gruba hitaben ‘O duvar örülecek’ ve ‘Rezervasyona geri dönün’ şeklinde sloganlar attığını da belirtti.

Vietnam gazisi Kızılderili Nathan Phillips
Vietnam gazisi Kızılderili Nathan Phillips

“Trump, bu eskimiş iç güdülere izin veriyor”

Yerli Halklar Hareketi Sözcüsü Chase Iron Eyes da eleştirilerini dile getiren bir açıklamada bulundu. Iron Eyes, şunları dile getirdi:

  • “Trump’ın alevlendirdiği gerici seçmen kitlesi bize patriarki, soykırım ve ırkçılık üzerine kurulmuş bir ülkede yaşadığımızı hatırlatıyor. Trump çok açık bir şekilde bu eskimiş içgüdülere izin veriyor ve bu şahit olduğumuz agresif kışkırtıcılığı teşvik ediyor”
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >