ABD nükleer santralde sızıntı iddialarını doğruladı

Arşiv
Arşiv

ABD'nin Minnesota eyaletindeki bir nükleer enerji tesisinde radyoaktif sızıntı olduğu tespit edildi. Ülkenin kuzeyinde yer alan nükleer enerji santralinde 1,5 milyon litreden fazla radyoaktif su sızıntısına maruz kalındığını açıkladı

Minnesota Kirlilik Kontrol Ajansı (MPCA), ABD'nin kuzeyindeki Minnesota eyaletinde yer alan nükleer enerji tesisinde kırık bir borudan yaklaşık 400 bin galon tritiye (T2O) su sızdığını söyledi.

Sızıntı ilk olarak 22 Kasım'da keşfedildi ve kaynağı 19 Aralık'ta bulundu. Sızıntı kısa süre sonra yamalandı.

MPCA Komiser Yardımcısı Kirk Koudelka, Star-Tribune'e verdiği demeçte, yetkililerin olay hakkında halkı bilgilendirmediğini, Xcel Energy ve devletin, sızıntının Mississippi Nehri'ne yayılmasını önlemek için durumu yönetmeye çalıştığını söyledi.

Monticello tesisinde 1981'de yaklaşık 2 bin galon (7 bin 500 litre) sızıntı oldu ve suyun bir kısmı nehre ulaştı, ancak eyalet sağlık yetkilileri bunun yaban hayatı veya halk sağlığı için herhangi bir tehlike oluşturmadığını söyledi.

Trityum nedir?

Trityum, genellikle nükleer reaktörleri soğutmak için kullanılan suda bulunan'hafif' bir radyoaktif hidrojen izotopudur.

Minnesota Sağlık Departmanında komiser yardımcısı Daniel Huff, insanları etkileyebilmesinin tek yolunun onu solumaları veya tritiye su içmeleri olduğunu söyledi ve halkın bir nükleer santralden etkilenme ihtimalinin sıfır olduğunu söyledi.

Kaynak: TRT Haber

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >