ABD, Rusya'nın sınıra 7 bin ilave asker gönderdiğini iddia etti

Arşiv
Arşiv

ABD'li yetkililer Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askerlerinin bazılarını geri çektiği yönündeki açıklamasının doğru olmadığını, Moskova'nın sınıra ilave 7 bin asker daha gönderdiğini ve kamera önündeki açıklamalarının aksine savaş için hazırlık yaptıklarını iddia etti.

ABD'li bir üst düzey yetkili, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki bazı askerlerini geri çektiği iddiasının doğru olmadığını, bunun aksine son günlerde Moskova'nın sınıra ilave 7 bin civarında asker daha yığdığını iddia etti.

"Savaşa hazırlık yapıyorlar"

Yetkili, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in diplomasiye açık olduğu yönündeki ifadelerinin aksine savaşa hazırlık yaptığını da savunarak, "Kamuoyu önünde görüşmeye açık olduklarını ve gerilimi düşürme iddialarını dile getiriyorlar, fakat aynı zamanda gizli olarak savaş için hazırlık yapıyorlar" dedi.

"Ukrayna sınırları boyunca çok tehditkar bir şekilde kalıyorlar"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de dünkü açıklamasında Rusya'nın sınırdan asker çektiği yönündeki iddiaları doğrulayacak bulgulara sahip olmadıklarını söylemişti. Blinken, "Rusya'nın dediği bir şey var, bir de yaptığı şeyler var. Güçlerinde herhangi bir geri çekilme görmedik. Ukrayna sınırları boyunca çok tehditkar bir şekilde kalıyorlar. Söylediklerini uygularlarsa iyi olur. Ama şimdiye kadar görmedik" ifadelerini kullanmıştı.

Biden da 150 bin askerin yığınak yaptığını iddia etmişti

ABD Başkanı Joe Biden önceki günkü konuşmasında Rusya-Ukrayna sınırında 150 bin civarında Rus askerinin yığınak yaptığını ifade etmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >