ABD'de doktoru beyaz olan siyahi bebeklerin ölme riski üç kat fazla

Arşiv
Arşiv

ABD'de yapılan bir araştırma, ülkede siyahilere yöneltilen ırkçılığın boyutlarını bir kez daha ortaya koydu. Buna göre, yeni doğan siyahi bebeklerin takibi beyaz doktorlar tarafından yapıldığında hayatını kaybetme riski üç kat artıyor.

İÇİNDEKİLER

George Mason Üniversitesinde yapılan ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri (PNAS) isimli dergide yayınlanan araştırmada, "ABD’de doğan siyahi bebeklerin bakımı siyahi doktorlar tarafından yapıldığında yaşama oranlarının daha yüksek, beyaz doktorlar tarafından yapıldığında ise ölme olasılıklarının üç kat daha fazla olduğu ortaya çıkıyor" ifadelerine yer verildi.

Doktor siyahiyse ölüm riski azalıyor

1992 ile 2015 yıllarında Florida eyaletindeki hastanelerde doğan 1,8 milyon bebeğin verilerini inceleyen araştırmacılar, siyahi doktorların görevli olduğu siyahi bebek doğumlarındaki ölüm oranlarının yüzde 39 ile 58 oranında azaldığını ortaya koydu.

  • Buna karşılık, beyaz bebek doğumlarındaki ölüm oranlarının doktorun ırksal durumundan etkilenmediği sonucuna varıldı.

Siyah doktorlar daha çok çalışıyor

Siyah mücadelesinin sembol sloganı 'Siyahların hayatı önemlidir' sözünden yola çıkarak başka hangi dezavantajlı grupların hayatlarının da önemli olduğuna baktık.

Araştırmacılar, "Bu sonuçlar, komplike vakalarda ve siyahi bebek doğumlarının yüksek olduğu hastanelerde daha güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor" açıklamasında bulunurken siyahi bebeklerin bakımı ile ilgili siyahi doktorların beyaz meslektaşlarından daha çok performans ortaya koyduğunu iddia etti.

Farkındalık oluşturulmalı

Araştırma raporunda, "Yeni doğmuş bebek ölümlerini azaltmak için doktorlar, hemşireler ve hastane yöneticileri arasındaki ırksal eşitsizlikler konusundaki farkındalığın artırılması gerekiyor" ifadesi yer aldı.

Risk kendi içinde de devam ediyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından 2000 ile 2017 arasındaki verilere göre hazırlanan bir rapor, siyahi bebeklerin hala beyaz bebeklere göre iki kat daha fazla ölme riskine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bilinmeyen topraklara 'muhteşem zenginlikler' bulma amacıyla yelken açan Christopher Columbus'un Amerika'ya gelişi, yerliler ve siyahiler için sonun başlangıcı olacaktı.

2016 Eylül ayında ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte kentinde polisin açtığı ateş sonucu bir siyahi Amerikalının hayatını kaybetmesinin ardından kent meclisinde konuşan 9 yaşındaki siyahi kız Zianna Oliphant, çocuksu ama dokunaklı ifadeleriyle ABD'nin ve dünyanın dikkatini polis şiddeti ve ırkçılığa çekti.

Zianna'nın kent meclisindeki ırkçılık karşıtı konuşması ABD gündemine damga vurmuştu.

ABD'li siyahi aktivist ve insan hakları savunucusu Tamika D. Mallory'nin de arasında bulunduğu kanaat önderleri ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde Floyd'un ölümü üzerine basın toplantısı düzenledi. Malloryn'nin konuşması milyonları etkisi altına aldı, 'Şiddet ve yağmalamayı sizden öğrendik' sözleri defalarca paylaşıldı.