ABD'de görülen Halkbank davasının yeni duruşma tarihi belli oldu

Arşiv
Arşiv

ABD'de görülen Halkbank davasına ilişkin, Halkbank'ın jürili duruşmaların ertelenmesi talebi Savcı Berman tarafından reddedildi. Duruşma tarihini iki ay erteleyen Berman, yeni tarihi 1 Mayıs 2021 olarak belirledi.

ABD’nin New York kentinde görülen Halkbank davasında duruşma tarihi 1 Mayıs 2021 olarak belirlendi.Duruşmanın hakimi, "Dava sonsuza kadar ertelenemez" dedi.

Halkbank'ın jürili duruşmaların ertelenmesi yönündeki talebini reddeden Hakim Richard Berman, yeni jürinin seçileceği tarihi 29 Nisan ve duruşmaların başlangıç tarihini 3 Mayıs olarak belirledi. Böylece, dava iki ay ertelenmiş oldu. Duruşmanın eski tarihi 1 Mart'tı.

ABD Manhattan Bölge Yargıcı Richard Berman, Halkbank’ın Yabancı Ülke Muafiyeti Yasası’nı gerekçe göstererek yargılanmadan muaf olduğu konusundaki talebini reddederek, yasanın yargılanmaya yönelik bir muafiyet sağlamadığını açıklamıştı.

Yargıç ayrıca Halkbank’ın ABD Hazine Bakanlığı yetkilileriyle olan yazışmaları ve ABD finansal sistemi vasıtasıyla 1 milyar dolardan fazla parayı akladığı yönündeki iddiaları işaret ederek, ticari işlemler nedeniyle istisna getirilmesinin "açık bir şekilde Halk Bankası’nın davasına uygun olup savcılığı destekleyeceğini" belirtmişti.

Neler olmuştu?

  • ABD savcılık makamı Halkbank ve bankanın yöneticilerini İran, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki kişi veya paravan şirketleri kullanarak ABD’nin İran’a yaptırımları ihlal etmekle suçluyorlar. Banka iddiaları reddediyor.
  • Savcılar ayrıca Halkbank’ı 1 milyar doları ABD üzerinden olmak üzere İran’ın gizlice 20 milyar dolar transfer etmesine yardımcı olmakla suçlamışlardı.
  • Halkbank daha önce Manhattan federal temyiz mahkemesine başvurarak "taraflı" olduğunu iddia ettiği yargıç Berman’ın yerine başka bir yargıç atanmasını talep etmiş, Berman ise bu iddiayı reddetmişti.
  • Berman daha evvel 2018’de Halk Bankası yöneticisi Mehmet Hakan Atilla’nın mahkum olduğu ve Rıza Sarraf'ın suçunu kabul ettiği diğer benzer davalarda da yargıçlık yapmıştı.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >