ABD'de keçi ‘Lincoln’ belediye başkanı seçildi

Keçi Lincoln
Keçi Lincoln

ABD'nin Vermont eyaletinin Fair Haven kentinde Lincoln adlı Afrika süt keçisi belediye başkanı seçildi. Başkan Lincoln, resmi görevleri dışındaki zamanlarında Lucy adlı yakın arkadaşı ile otlayarak vakit geçirecek.

ABD'nin Vermont eyaletinin Fair Haven kentinin 60 üyeli halk meclisi, yıllık genel meclis toplantısında kentin yeni belediye başkanını seçti. Lincoln salı günü yemin ettikten sonra görevine başlayacak.

Lincoln, daha önce insan belediye başkanının yaptığı işleri yapacak. Yani resmi ve törenlere protokolun önünde katılıp kenti temsil edecek. Amerika Bülteni'nde yer alan habere göre, seçimde belediye başkanlığına 16 aday gösterildi. 10 oy alan köpek Sammie’yi geçen Lincoln 13 oyla belediye başkanlığını kazandı.

Boş zamanlarında yakın arkadaşıyla otlayacak

Başkan Lincoln, resmi görevleri dışındaki zamanlarında sahibi olan matematik öğretmeni Christopher Stanton’un bahçesinde Lucy adlı yakın arkadaşı ile otlayarak vakit geçirecek. Vermont eyaletinin New York eyelati ile sınırında 2500 nüfuslu kenti Fair Haven, bir süre önce, artık insan belediye başkanı seçmeme kararı almıştı.

Lincoln
Lincoln

ABD’de bazı yerleşim birimleri son yıllarda, bir belediye başkanı ve kurumunun masraflarının, kente getireceği faydadan fazla olduğu gerekçesiyle ‘insan’ belediye başkanı seçmiyor. Bunun yerine kentin parası ile ortaklaşa kararlaştırılan yatırımlar gerçekleştiriyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >