ABD'de 'süper bulaştırıcı' paniği: Bir kişi iki ayrı bölgeye virüs yaydı

Arşiv
Arşiv

Hasta halde çalışmaya gitmiş bir kişinin, ABD’nin Oregon eyaletindeki Douglas bölgesinde iki ayrı COVID-19 salgınının nedeni olabileceği düşünülüyor.

ABD'nin Oregon eyaletinde koronavirüs kapıp hasta hasta işe gitmeye devam eden bir kişinin iki ayrı bölgede salgına neden olduğu belirtiliyor.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, Oregon'daki yetkililer, eyaletteki son iki COVID-19 salgınının kaynağının büyük olasılıkla 'süper bulaştırıcı eylemi' olduğunu söyledi.

7 kişi öldü

Oregon eyaletindeki Douglas bölge yetkilileri, bir kişinin hasta halde bilerek işe gittiğini ve sonra bu kişinin virüs testinin pozitif çıktığını ifade etti. Yetkililer, iki ayrı COVID-19 salgınının geriye doğru bu kişiye kadar izinin sürüldüğünü, ilk salgında 7 kişinin öldüğünü ve ikinci salgında ise yüzlerce kişinin kendini karantinaya almak zorunda kaldığı belirtildi.

Yetkililerin, söz konusu enfekte kişinin çalışma yeri ya da hasta halde ne zaman işe gittiği bilgisini paylaşmadığı belirtildi.

Douglas bölgesi yetkililerince yapılan 17 Aralık tarihli bir açıklamada, "Bu salgınlardan biri 7 ölümle sonuçlandı ve diğer son salgın nedeniyle 300 kişi/aile karantinada kaldı. Bu insanların şu anda hissettikleri derin üzüntüyü hayal bile edemiyoruz ve onlara sempati duyuyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >