ABD'de tartıştığı siyahiyi 'saldırmakla suçlayan' kadına dava açıldı

Polise yalan beyanda bulunan ABD'li kadın Amy Cooper
Polise yalan beyanda bulunan ABD'li kadın Amy Cooper

ABD Central Park'ta köpeğini gezdirirken siyahi bir kuş gözlemcisinin 'tasma uyarısı' yapması üzerine polisi arayarak 'yalan beyanda' bulunan kadın Amy Cooper hakim karşısına çıkacak. Cooper'ın polise "Bir Afro-Amerikalının saldırısına uğruyorum" dediği anların sosyal medyada paylaşılması üzerine büyük tepki görmüş, işten çıkarılmıştı.

ABD'nin New York kentinde Central Park’ta köpeğini gezdirirken tartıştığı siyahi kuş gözlemcisini "kendisini tehdit ettiği" iddiasıyla polise şikayet eden Amy Cooper isimli beyaz kadın hakkında 'polise yalan beyanda bulunmaktan' dava açıldı.

Manhattan bölge savcılığından yapılan açıklamada, Amy Cooper’ın 3. dereceden olayı yanlış aktarma suçlamasıyla hakim karşısına çıkarılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Yanlış bilgilendirmenin hedefi olan herkesi ofisimize başvurmaya teşvik ediyoruz. Bu davranışın faillerini sorumlu tutmaya kararlıyız" ifadeleri paylaşıldı.

Neler olmuştu?

New York Central Park'ta, 25 Mayıs sabahı, köpeğini gezdiren beyaz kadın Amy Cooper ile kuş gözlemcisi siyahi Christian Cooper arasında yaşanan basit olay, ülkedeki ''ırkçılık'' tartışmalarını yeniden gündeme getirmişti.

Parkta kuşları izleyen Christian Cooper, köpeğini çayıra bırakan Amy Cooper’dan park kuralları gereği köpeğine tasmasını takmasını istemiş, kadının itiraz etmesi üzerine birbirini tanımayan ama aynı soyismi taşıyan ikili arasında sözlü tartışma çıkmıştı.

Siyahi adamın çektiği video kaydında, beyaz kadının kendisini 911'i aramakla tehdit ederek "Onlara Afro-Amerikan adamın hayatımı tehdit ettiğini söyleyeceğim"şeklinde ifadeleri yer almıştı.

Daha sonra polisi arayan kadının "parkta siyahi bir adamın kendisini tehdit ettiği" şikayetinde bulunması ve arama sırasında birkaç defa "siyahi adam" ifadesine vurgu yaparak saldırı altındaymış gibi nefes nefese konuşması sert tepkilere neden olmuştu.

  • Köpek sahibi Cooper, davranışından dolayı daha sonra siyahi adamdan ve halktan özür dilemiş, davranışından dolayı köpeği elinden alınmış ve işinden çıkarılmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >