20.356 Takipçi

Politikadan dosya habere, yerel haberden özel çalışmalara kadar haberin sosyal medyasındasınız. Bazen 'ciddi mesele' bazen bir dakikalık videolarla gündeme dair önemli detaylarla buradayız.

ABD'den 4 ülkeye yaptırım muafiyetini uzatma kararı

ABD, nükleer anlaşma kapsamında 4 ülkeye yönelik yaptırım muafiyetini 90 gün daha uzattı.
ABD, nükleer anlaşma kapsamında 4 ülkeye yönelik yaptırım muafiyetini 90 gün daha uzattı.

ABD, İran'la sivil nükleer çalışmalar yapmaları gerekçesiyle Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya yaptırım uygulayacağını duyurmuştu. ABD, bu 4 ülkeye tanınan yaptırım muafiyetinin 90 gün daha uzatıldığını açıkladı.

İçindekiler

ABD, nükleer anlaşma kapsamında İran'la sivil nükleer çalışmalar yapan anlaşmanın tarafı ülkelere yaptırım muafiyetini 90 gün daha uzattı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2015'te varılan nükleer anlaşma kapsamında, İran'la sivil nükleer çalışmalar yapmasına izin verilen Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya tanınan yaptırım muafiyetinin 90 günlüğüne uzatıldığı belirtildi.

İlginizi çekebilirABD İran Dışişleri Bakanını da yaptırım listesine aldı

"Ekonomik baskı ve izolasyon artacak"

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  • "Bugünkü eylem İran'ın sivil nükleer programının gözetiminin sürdürülmesine katkı sağlayacak, yayılma riskini azaltacak, İran'ın nükleer silaha erişmek için ihtiyaç duyduğu süreyi azaltabilme kabiliyetini engelleyecek ve rejimi hassas amaçlar için yeni tesisler oluşturmaktan alıkoyacaktır."

İran'ın yapılan diplomasi çağrılarını reddettiği savunulan açıklamada, "İran rejimi diplomasiyi reddettiği ve nükleer programını genişletmeye devam ettiği süreceekonomik baskı ve diplomatik izolasyon artacaktır." denildi.

İlginizi çekebilirABD Başkan Yardımcısı Pence'ten 'İran' uyarısı

Ne olmuştu?

İlginizi çekebilirRuhani'den yaptırım mesajı