ABD'den 4 ülkeye yaptırım muafiyetini uzatma kararı

ABD, nükleer anlaşma kapsamında 4 ülkeye yönelik yaptırım muafiyetini 90 gün daha uzattı.
ABD, nükleer anlaşma kapsamında 4 ülkeye yönelik yaptırım muafiyetini 90 gün daha uzattı.

ABD, İran'la sivil nükleer çalışmalar yapmaları gerekçesiyle Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya yaptırım uygulayacağını duyurmuştu. ABD, bu 4 ülkeye tanınan yaptırım muafiyetinin 90 gün daha uzatıldığını açıkladı.

ABD, nükleer anlaşma kapsamında İran'la sivil nükleer çalışmalar yapan anlaşmanın tarafı ülkelere yaptırım muafiyetini 90 gün daha uzattı.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2015'te varılan nükleer anlaşma kapsamında, İran'la sivil nükleer çalışmalar yapmasına izin verilen Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'ya tanınan yaptırım muafiyetinin 90 günlüğüne uzatıldığı belirtildi.

"Ekonomik baskı ve izolasyon artacak"

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  • "Bugünkü eylem İran'ın sivil nükleer programının gözetiminin sürdürülmesine katkı sağlayacak, yayılma riskini azaltacak, İran'ın nükleer silaha erişmek için ihtiyaç duyduğu süreyi azaltabilme kabiliyetini engelleyecek ve rejimi hassas amaçlar için yeni tesisler oluşturmaktan alıkoyacaktır."

İran'ın yapılan diplomasi çağrılarını reddettiği savunulan açıklamada, "İran rejimi diplomasiyi reddettiği ve nükleer programını genişletmeye devam ettiği süreceekonomik baskı ve diplomatik izolasyon artacaktır." denildi.

Ne olmuştu?

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >