ABD'den Suriye'ye harekat açıklaması: Operasyonu desteklemeyeceğiz

ABD hükümeti, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon hazırlıkları ile ilgili "ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek" dedi.
ABD hükümeti, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon hazırlıkları ile ilgili "ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek" dedi.

Dün akşam saatlerinde Erdoğan ile Trump arasında gerçekleşen telefon görüşmesinden saatler sonra Washington'dan yazılı açıklama geldi. Açıklamada "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" denildi.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine operasyon hazırlıkları devam ederken ABD'den önemli açıklamalar geldi. "Türkiye, kısa süre içinde Kuzey Suriye'ye operasyon yapacak" denilen açıklamadaki tutuklu DAEŞ’lilerle ilgili bölüm de dikkat çekici... Açıklamaya göre ABD'lilerin yakaladığı DAEŞ'lilerin sorumluluğu Türkiye’de olacak.

"ABD desteklemeyecek"

Yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında telefon görüşmesi yapıldığı belirtilerek, "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek. ABD Silahlı Kuvvetleri, bu operasyonu desteklemeyecek ya da bu operasyona dahil olmayacak" ifadeleri kullanıldı.

  • Açıklamada, DAEŞ'i yenen ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde olmayacağı vurgulandı.

"ABD yakalanan DAEŞ'lileri yıllarca elinde tutmayacak"

ABD hükümetinin, Suriye'de tutuklanan DAEŞ mensubu vatandaşlarını geri almaları için Fransa, Almanya ve diğer AB ülkelerine baskı yaptığına ancak bu ülkelerin bu teröristleri almak istemediği belirtilen açıklamada, ABD'nin bu kişileri yıllarca elinde tutmayacağına işaret edildi.

"Türkiye sorumlu olacak"

Açıklamada, "Türkiye bundan böyle, ABD'nin son iki yıldır, bölgede yakaladığı DAEŞ savaşçılarından sorumlu olacak" denildi. ABD'li yetkililerin verdiği bilgilere göre de bu rakam 10 bin civarında.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >