AB'den İngiltere'ye Brexit anlaşması resti: Anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğiz

Arşiv
Arşiv

İngiltere Parlamentosu'nun dün reddettiği Brexit anlaşmasıyla ilgili iki önergeyi kabul etmesinin ardından gözler Başbakan May'in Brüksel ile yeniden görüşmesine çevrilirken. Avrupa Birliği’nden İngiltere’ye "Anlaşmayı yeniden müzakere etmeyeceğiz" resti geldi.

İngiltere Parlamento'sunda dün kabul edilen önergelerden ilki ülkenin Avrupa Birliği'nden (AB) 29 Mart'ta anlaşma olmadan ayrılmamasını, ikincisi ise Kuzey İrlanda sorununa çözüm bulunarak reddedilen Brexit anlaşmasının tekrar müzakere edilmesini öngörüyor.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan Brexit konusunda yeni bir pazarlığa kapalı oldukları açıklaması geldi.

Sözcüsü aracılığıyla konuşan Tusk, şunları kaydetti:

  • "Ayrılma anlaşması, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden düzgün bir şekilde çıkabilmesini sağlayabilecek tek ve en iyi anlaşmadır. Tedbir maddesi bu anlaşmanın bir parçasıdır ve ayrılma anlaşması pazarlığa açık değildir."

İngiltere Başbakanı May ise AB'ye, Kuzey İrlanda konusunda tartışmalı "backstop" uygulamasının sınırlandırılmasını, ülkesinin tek taraflı olarak uygulamaya son verebilmesini, sınır kontrolünden kaçınmak için çeşitli teknolojik imkanlardan faydalanılmasını önereceğini söyledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk
Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk

AB: Brexit tarihini ertelemeyi değerlendirmeye hazırız

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Brüksel'in, İngiltere ve AB arasındaki ilişkilerin geleceğini düzenleyen siyasi bildiriyi gözden geçirmeye ve 29 Mart olan Brexit tarihini ertelemeyi değerlendirmeye ise hazır olduğunu söyledi.

May ve Tusk bu akşam bir telefon görüşmesi yapacak.
May ve Tusk bu akşam bir telefon görüşmesi yapacak.

'Backstop' nedir?

İngiltere'nin AB'yle yeniden müzakere etmek istediği, Brüksel'in ise buna yanaşmadığı "Backstop" esasında bir acil durum mekanizması. Brexit sonrası AB ile İngiltere arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık'ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

  • Ancak İngiltere ile AB arasında varılan anlaşma, taraflardan herhangi birinin bu sürece tek taraflı olarak son verememesini öngörüyor. İngiltere'de anlaşmaya karşı çıkanlar da bunun, Birleşik Krallık'ın tamamında gümrüklerin kontrol edilememesi anlamına geleceğini vurguluyor.

En büyük korku, Kuzey İrlanda Cumhuriyeti'nin fiili olarak İrlanda Cumhuriyeti'nin parçası haline gelmesi ve Kuzey İrlanda gibi 2016'daki referandumda Brexit'e karşı çıkan İskoçya'da 2014'ten sonra yeniden bir bağımsızlık referandumu yapılması. Yani, Birleşik Krallık'ın parçalanması.

İrlanda, Kuzey İrlanda sınırı
İrlanda, Kuzey İrlanda sınırı

İrlanda adasındaki çatışmalara son veren 1998 tarihli Hayırlı Cuma Anlaşması, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda'nın ortak bir ekonomik pazarda yer almasını; sınırın iki tarafında serbest yaşamı, dolaşımı ve çalışmayı sağladı. Zira Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti AB üyesiydi. Ancak Brexit ile beraber bu durum noktalanacağından; hem İngiltere hükümetini hem AB'yi hem İrlanda Cumhuriyeti'ni hem de Kuzey İrlanda'daki tüm tarafları tatmin edecek bir formülün bulunması gerekiyor.

Brexit sürecinin bugün itibarıyla çeşitli senaryolara açık olmasının en önemli nedeni de bu olarak görülüyor.

Hayırlı Cuma Anlaşması nedir?

İrlanda adasındaki çatışmalara son veren 1998 tarihli Hayırlı Cuma Anlaşması, İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda'nın ortak bir ekonomik pazarda yer almasını; sınırın iki tarafında serbest yaşamı, dolaşımı ve çalışmayı sağladı. Zira Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti AB üyesiydi.

Ancak Brexit ile beraber bu durum noktalanacağından; hem İngiltere hükümetini hem AB'yi hem İrlanda Cumhuriyeti'ni hem de Kuzey İrlanda'daki tüm tarafları tatmin edecek bir formülün bulunması gerekiyor.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >