POLİTİKADAN DOSYA HABERE, YEREL HABERDEN ÖZEL ÇALIŞMALARA KADAR HABERİN SOSYAL MEDYASINDASINIZ. BAZEN 'CİDDİ MESELE' BAZEN BİR DAKİKALIK VİDEOLARLA GÜNDEME DAİR ÖNEMLİ DETAYLARLA BURADAYIZ.

20.356 Takipçi
JURNAL.İST HAKKINDA

ABD'li başkanlara seçim kazandıran şarkılar

Bill Clinton, Barack Obama ve Donald Trump, seçimlerde kullandıkları şarkılar ile de rakiplerinden daha doğru tercihler yaptıklarını ortaya koydular.

ABD'de seçim kampanyalarında kullanılan şarkıların etkisi tahmin ettiğinizden daha büyük olabilir. Belkide Beyaz Saray'ın kapılarını açan doğru adım, doğru zamanda doğru müziğin kullanmaktır ne dersiniz? ABD'de Başkanlık seçimlerini kazanmış adayların kullandıkları seçim şarkılarını dinleyerek sizde nasıl bir etki oluşturacağını görmek ister misiniz?

İçindekiler

Seçim kampanyalarının en önemli unsurlarından birisi hiç kuşkusuz seçim şarkıları. Seçim şarkıları tek başına bir zafer kazandırması beklenemez ancak iyi bir seçim müziğinin meydanlardaki etkisi yadsınamaz.

ABD'deki seçimlerde adaylar uzun yıllardır seçim şarkılarını kullanarak oy almaya çalışıyor ancak bazılarının gerçekten de insanların kararlarını etkilemekte oldukça başarılı olarak görülüyor.

Özellikle bazı şarkılar neredeyse sadece seçimlerle anılıyor.

ABD'de başkanlık kazandıran şarkılar

Seçim şarkılarını doğru kullanarak Beyaz Saray'a ulaşabilmiş adaylardan Bill Clinton, Barack Obama ve Donald Trump'ın Türkiye'de pek bilinmeyen ve kampanya süreçleri ile özdeşleşmiş seçim şarkılarını sizin için derledik.

İşte Amerikan seçimleri tarihinde, 3 adaya seçim kazandıran bu 3 şarkı:

  • İlk sırada Bill Clinton'ın seçim kampanyalarında kullandığı şarkı yer alıyor.
1992 yılında yapılan seçimlerde Bill Clinton, Fleetwood Mac grubuna ait 'Don't Stop' şarkısını kullanmıştı.

'Gelecek için düşünmeyi bırakma. Gözlerini aç ve parlayan güneşe bak! Farklı şeyler göreceksin, dün gitti yarınsa eskisinden çok daha iyi olacak'

İşte bu şarkı Bill Clinton'un 'insanlar için değişim için' sloganına tam manası ile uyuyordu. Bu şarkı Bill Clinton ile özdeşleşerek tarihe geçti. Clinton yıllar sonra grubu üyelerine Amerikan Kültürün katkılarından ötürü madalya vermişti.

Anketlerde dengenin sürekli Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında gelip gittiği kampanya süreci sonrasında Arkansas Valisi Bill Clinton, Cumhuriyetçi Başkan George H.W. Bush'u yenerek ABD'nin 42. Başkanı oldu.
app.video: Eyyup Tel
  • İkinci sırada ABD'nin ilk siyahi Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama ile özdeşleşen seçim şarkısı var.
2008 yılında ABD'de yapılan Başkanlık seçimlerinde aday olan Barack Obama'nın seçim kampanyasında kullandığı şarkı Stevie Wonder'a ait 'Signed, Sealed, Delivered I'm Yours' oldu.

Bu şarkı seçim kampanyasında kullandığı 'Başarabiliriz' sloganına çok uygundu. 'Buradayım, imzaladım, mühürledim teslim ettim artık sana aidim.' Şarkı özellikle Barak ve Michelle Obama'nın tutkulu aşklarına ve örnek birlikteliğine de vurgu yapıyordu.

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin ilk siyahi başkan adayı Barack Obama, Vietnam gazisi, Cumhuriyetçi aday John McCain'i geçerek ABD'nin 44. Başkanı oldu.

app.video: Eyyup Tel
  • Son sırada ise ABD'nin görevdeki Başkanı Donald Trump'ın, Hillary Clinton'a gönderme olarak kullandığı seçim şarkısı var.
2016 yılında yapılan ABD'de yapılan Başkanlık seçimlerinde Donald Trump'ın seçtiği şarkı aslında rakibi Hillary Clinton'a gönderme niteliğindeydi.

Rolling Stones'un unutulmaz şarkısı 'You can't always get what you want' yani 'her zaman istediğini elde edemezsin' şarkısını neredeyse tüm mitinglerinde kullandı Donald Trump. Ancak Rolling Stones, Trump'ın kullanmasına resmi olarak izin vermese de 2016 yılına yapılan seçimlere bu şarkı damgasını vurdu.

ABD başkanlık seçimi öncesinde anketlerden çıkan sonuçlar Hillary Clinton'un kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyordu fakat beklenilenin aksine Donald Trump başkanlık seçimini kazandı. Trump, ABD'nin 45. Başkanı oldu.


app.video: Eyyup Tel

Türk siyasi tarihinde unutulmayan seçim müzikleri
İlginizi çekebilirTürk siyasi tarihinde unutulmayan seçim müzikleri