ABD'li senatör Graham'dan itiraf gibi açıklama: YPG’nin siyasi kolu PKK ile bağlantılıdır

Lindsey Graham, basın toplantısı düzenledi.
Lindsey Graham, basın toplantısı düzenledi.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 2.5 saatlik bir görüşme gerçekleştiren ABD'li senatör Lindsey Graham basın toplantısı düzenledi. Graham, "YPG, PKK'nın politik koludur, görmek isteyen için bu son derece açıktır." dedi.

Ankara'da dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 2.5 saatlik bir görüşme gerçekleştiren ABD'li senatör

Lindsey Graham basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

ABD'li senatör Lindsey Graham basın toplantısı düzenledi.
ABD'li senatör Lindsey Graham basın toplantısı düzenledi.

Graham'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Terör örgütü: YPG/PKK

"PKK, ABD nazarında bir terör örgütüdür. YPG’nin siyasi kolu PKK ile bağlantılıdır. Kanıtlar gayet açıktır. Müttefik Türkiye'yi korumalı ve Suriye'de Türkiye için ortaya çıkardığımız (YPG/PKK) sorunu çözmeliyiz. Bizimle DEAŞ'a karşı savaşanlara da bir şeyler borçluyuz. İlerlemek için şansımız var, hatalarımızı düzeltmek için fırsatımız ve ve zamanımız tükeniyor, bu yüzden buradayım. YPG'nin Türkiye'den uzaklaştırılması için Dunford'un bir çalışması var.

Münbiç'te ABD ordusuna ait bir askeri araç konvoyda görünüyor.
Münbiç'te ABD ordusuna ait bir askeri araç konvoyda görünüyor.

ABD'nin Suriye'den çekilmesi

ABD askeri hemen çekilirse Suriye'de daha büyük bir savaş çıkar. Trump'ın çekilme sürecini yavaşlatarak Münbiç yol haritasına odaklanmasını umuyorum. Türkiye bizim silahlandırdığımız kişilerle muhatap olmak zorunda kalacak. Suriye'den plansız bir şekilde çekilme kaosa neden olur. Bunun Türkiye için felaket olacağını Başkan Trump'a söyledim. DEAŞ'lılar hala dağlarda. Trump'ı Obama gibi hata yapmaması için uyardım.

Güvenli bölge

Güvenli bölge Türkiye'nin güvenliği için kurulacak.

Münbiç yol haritası

Münbiç yol haritası uygulanırsa Fırat'ın doğusunda tampon bölge olur. Bu süreci doğru yönetmeliyiz, Turmp dikkatli olmalı. Türkiye bizim silahlandırdığımız kişilerle muhattap olmak zorunda kalacak. Münbiç, Cenevre'ye gidişin ilk basamağıdır.

Senatör Lindsey Graham, Türkiye-ABD ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Senatör Lindsey Graham, Türkiye-ABD ilişkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Cemal Kaşıkçı cinayeti

ABD ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler, Veliaht Prens Selman Kaşıkçı cinayeti meselesini daha ciddi şekilde ele almadan ilerleyemez.

Türkiye-ABD ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasında eşsiz ve özel bir ilişki var. Trump bunu takdir ettiğini defalarca bana söyledi."