ABD'li yetkili DEAŞ'lı militan sayısını açıkladı

​ABD'li yetkili DEAŞ'lı militan sayısını açıkladı
​ABD'li yetkili DEAŞ'lı militan sayısını açıkladı

ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, Rakka'da ne kadar DEAŞ militanı kaldığını açıkladı.

ABD'nin DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk, ABD Dışişleri Bakanlığı binasında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda DEAŞ'a karşı yapılan operasyonlar hakkında açıklamalarda bulunan McGurk, YPG sorusuna ise cevap veremedi.

Tahmini olarak Rakka'da 2000 kadar DEAŞ militanının kaldığını kaydeden McGurk, "DEAŞ bugün Rakka'da kalan her bölge ve kendi hayatları için savaşıyor. Tahminlerimize göre Rakka'da 2000 kadar DEAŞ militanı bulunuyor." dedi.

ABD DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk
ABD DEAŞ'la Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk

DEAŞ'ın 2014 yılından beri Suriye ve Irak'ta yaklaşık olarak 70 bin kilometrekarelik bir bölge kaybettiğine dikkati çeken McGurk, Irak'taki kontrol ettiği bölgenin yaklaşık olarak yüzde 78'ini, Suriye'de kontrol ettikleri bölgenin ise yaklaşık olarak yüzde 58'lik bir bölümünü kaybettiğini belirtti.

McGurk, DEAŞ'tan geri alınan bölgelerin yaklaşık olarak 20 bin kilometrekarelik bölümünün ise son 6 ay içerisinde gerçekleştiğini söyledi.

"Rakka'nın yüzde 45'lik bölümü temizlendi"

DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlar dahilinde Musul'un kampanyasının sona erdiğini kaydeden McGurk, Rakka için ise "Şu anda Rakka'nın yüzde 45'lik bölümü temizlendi." ifadesini kullandı.

"İsim değiştirme" sorusuna doğrudan cevap verilmedi

Öte yandan AA muhabiri McGurk'a, ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Thomas'ın, Türkiye'nin, terör örgütü PKK ile ilişkili görmesi sebebiyle YPG'ye "isim değiştirme" tavsiyesinde bulunduklarını, bunun üzerine örgütün adını "Suriye Demokratik Güçleri" olarak değiştirdiği yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

McGurk'a "İsim değiştirilmesi sizin fikriniz miydi?" şeklinde yönetilen soru cevapsız kaldı. McGurk soruya doğrudan cevap vermek yerine, "Suriye Demokratik Güçleri"nin oluşum sürecini anlattı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >