Aç sanatçı '120 bin dolarlık muzu' mideye indirdi

Duvara bantlanmış muzu yiyen David Datuna
Duvara bantlanmış muzu yiyen David Datuna

Sanatçı Maurizio Cattelan'ın, 'duvara bantlanmış muz’ eseri ABD'nin Miami şehrinde 120 bin dolara satıldı. Hem eser hem fiyatı görenleri şaşkına çevirmişti. Duvara bantlanmış olarak sergilenen muzu başka bir sanatçı David Datuna yedi. Gerçekleştirdiği eylemi ise 'Aç Sanatçı' olarak adlandırdı.

Miami kentindeki Perrotin Art Basel Miami'de sergilenen ve İtalyan sanatçı Maurizio Cattelana ait olan, Komedyen adını taşıyan ve duvara bantlanmış gerçek bir muzun sergilendiği eseri, başka bir sanatçı tarafından yendi. Sanatçının üç adet ürettiği Komedyen adlı eserin iki versiyonu 120 biner dolara alıcı bulurken, üçüncü kopyası için 150 bin dolar fiyat belirlenmişti. Adı açıklanmayan alıcıların, eserle birlikte kendilerine iletilen orijinallik sertifikasında, esere konu olan muzu gerekli gördükleri takdirde değiştirebilecekleri belirtilmişti.

Aç sanatçı 120 bin dolara satılan duvara bantlanmış muzu yemek için duvardan alırken
Aç sanatçı 120 bin dolara satılan duvara bantlanmış muzu yemek için duvardan alırken

Yediği eseri "Çok lezzetli" buldu

Duvara bantlanmış muz eseri sergide sanatseverlerle buluşurken, aynı sergide eserlerini sergileyen David Datuna adlı sanatçı, dün akşam esere yaklaşarak muzu duvardan aldı ve yedi. Sanatçı Datuna yaptığı eylemi Aç Sanatçı olarak kendi sosyal medya hesabından duyurdu. Eser sahibi Maurizio Cattelan'ın eserlerini sevdiğini ve yediği eseri ise çok lezzetli bulduğunu yazdı. Galeri yetkilileri eseri satın alan kişinin ihtiyaç halinde muzu başka bir muzla değiştirebileceğini dolasıyla yenilen muzun yerine yenisinin konulabileceğini belirttiler.

Aç sanatçı muzu soyarken
Aç sanatçı muzu soyarken

Klasik bir mizah öğesi

Komedyen adlı eser, daha önce 120 bin dolara alıcı bulmuş ve sergilendiği sanat galerisinin sahibi Emmanuel Perrotin tarafından, eserin dünya ticaretinin bir simgesi ve klasik bir mizah ögesi olduğunu açıklanmıştı. Eser sahibi Cattelan, proje fikrini ilk olarak bir yıl önce sundu.

'Duvara bantlanmış muz' eseri
'Duvara bantlanmış muz' eseri

İlham için otel odasına muz

Gezdiği ülkelerde ilham vermesi için otel odasına bir muz asan sanatçının, muz şeklinde heykel üzerinde çalıştığı, bunu ilk olarak çam sakızı reçinesiyle ve sonra bronzla denediği ama istediği sonucu yakalayamadığı belirtildi.

18 karat altın klozet heykeline 6 milyon dolar değer biçildi

Galeri yetkilileri, Cattelan'ın, Komedyen adını verdiği çalışmasında, gerçek bir muz kullanmaya karar verdiği açıklandı. Sanatçı Maurizio Cattelan, daha önce 18 karat altından yaptığı klozet biçimli heykeli, Eylül ayında İngiltere’de sergilendiği Bleinheim Sarayı’ndan çalınmıştı. Amerika adı verilen esere yaklaşık 6 milyon dolar değer biçiliyordu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >