Açıköğretim Fakültesinde yeni dönem başlıyor

Açıköğretim Fakültesi
Açıköğretim Fakültesi

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi (AÖF) programlarında ders kitaplarının baskısına son verip sadece dijital kitaplar dağıtacak.

Binlerce öğrencinin örgün eğitim yerine tercih ettiği Açıköğretim Fakültesi (AÖF) programlarında radikal bir karar alındı. Kağıt ve baskı maliyetlerindeki artış ve bunların öğretim giderine yansıtılmasıyla ortaya çıkacak artışlardan öğrencileri korumak amacıyla bu yıl ders kitaplarının baskısına son verildi.

Karar doğaya zarar vermemek için alındı

Öğrenciler basılı kitap vermek yerine 'Anadolum e-Kampüs Sistemi' aracılığıyla dijital kitaplar ve e-öğrenme malzemelerini kullanacak. Bu kararla her yıl milyonlarca kitap basılması nedeniyle doğaya verilen zarar da en aza indirilecek.

Harç parası düştü

Kararın öğrencilere bir başka yansıması da her dönem alınan harç ücretleri olacak. Geçen dönem 275 lira olan harç ücreti, basılı kitaba devam edilmesi durumunda 350 lira hesaplanırken, kitap baskısına son verilmesiyle 225 liraya düştü.

Yeni dönemde başlayacak

AÖF Antalya Mevlana Bürosu Müdürü Orhan Kaya, kitap basımının kaldırılmasıyla önemli bir maliyet kaleminin ortadan kaldırıldığını söyledi. Orhan Kaya, "Uzun zamandır yürütülen altyapı çalışmalarımızın sona ermesiyle 2018-2019 öğretim yılından itibaren Anadolum e-Kampüs Sistemi aracılığıyla kitaplarımız öğrencilerimize dijital ortamda sunulacak. Öğrencilerimiz kitaplarının en güncel hallerine 'pdf', 'html5', 'e-pub', 'mobi' gibi çok çeşitli formatlarda ulaşabilecek. Ayrıca, önceden basılmış olan ve mevzuat değişikliklerinden etkilenmeyen kitaplarımız ise stoklarımızla sınırlı kalmak kaydıyla http://kitapsatis.anadolu.edu.... adresinden öğrencilerimize ve kitaplarımızdan yararlanmak isteyenlere sunulacak" dedi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >