Adım adım araştırıldı: Bu satırlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile kökeni yazıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesinin kökeni, Orta Asya'ya uzanıyor -DHA
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesinin kökeni, Orta Asya'ya uzanıyor -DHA

Rize Araştırmaları Vakfı tarafından yazar Murat Ümit Hiçyılmaz'ın kaleme aldığı 'Güneysu'dan Potomya'ya yolculuk' sloganıyla basılan 'Güneysu Seyahatnamesi' adlı kitap yayımlandı. Kitapta Rize'nin Güneysu ilçesinin tarihi anlatılırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile geçmişine ilişkin bilgiler de yer aldı. Erdoğan ailesinin kökeninin Orta Asya'ya dayandığı ve yöreye Kafkasya üzerinden geldikleri kitapta belirtildi.

Rize Araştırmaları Vakfı tarafından basılan ve Murat Ümit Hiçyılmaz'ın kaleme aldığı 'Güneysu Seyahatnamesi' adlı kitapta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile kökleri ele alındı. Kitapta, Erdoğan ailesinin kökeninin Orta Asya'ya dayandığı belirtildi.

"Cumhurbaşkanımızın aile kayıtlarını derinlemesine inceledik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle bir çalışma yapılmasından memnun oldu -DHA
Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle bir çalışma yapılmasından memnun oldu -DHA

'Güneysu Seyahatnamesi'ne çok emek verdiklerini belirten Murat Ümit Hiçyılmaz, "Güneysu ilçemizin bütün köylerini, mahallelerini, her karış toprağını dolaştık. 'Güneysu Seyahatnamesi'nde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın köyünü ve atalarını da araştırma imkanımız oldu. Cumhurbaşkanı'mızın ailesi hakkında kitapta ilk kez yayımlanan önemli bilgilere ulaştık. Bu çalışma vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile geçmişini, arşiv kayıtlarına göre derinlemesine inceleme şansı bulduk. Kitapta bu bilgilere yer verdik" dedi.

"Bölgenin İslamlaşmasına öncülük etmişler"

  • Erdoğan ailesinin Dumankaya köyünün en eski ve kalabalık ailelerinden olduğunu arşivlerden tespit ettiklerini kaydeden Murat Ümit Hiçyılmaz, "Kayıtlara göre 1515 ile 1550 arasında Güneysu eski adıyla Potomya ve Salarha Vadisi, bir ilki yaparak Müslüman olmuştur. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesi, eski adıyla Pulihoz köyündeki o zamanki Bakatoğlu, Delibaltaoğlu, Davutoğlu ve Kabaosmanoğlu soy isimleriyle yaşamaktaydı. Bu dört kalabalık aile, kökünde bir aileden gelmedir. Kayıtlara göre 450 ile 500 yıl o vadide yerli, yerleşik, kadim ve köklü bir aile olduğunu tespit ettik. Ayrıca bu ailenin yörenin İslamlaşmasına öncülük ettiği de ortaya çıkmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ailesi o bölgenin köklü ve kadim ailesidir" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan çok memnun oldu"

'Güneysu Seyahatnamesi'ni İstanbul Rize Günleri'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduklarını da belirten

Rize Araştırmaları Vakfı Başkanı Ömer Erdoğan, "Çok memnun ve mutlu oldu. İsteği dışında böyle bir çalışma olması, kendisini mutlu etti" diye konuştu.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >