Afgan gence evde işkence uygulayan 3 kişinin 2'si tutuklandı: İddianame ne diyor?

Alkol alıp dövdükleri Afgan genci, elleri ve ayaklarını bağlayıp araziye bıraktılar.
Alkol alıp dövdükleri Afgan genci, elleri ve ayaklarını bağlayıp araziye bıraktılar.

● Afgan mülteciye 3 kişinin kemerle işkence ederek zorla "Atatürk, CHP, altı ok, Kılıçdaroğlu" gibi sözler söyletip küfür ettiği görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından emniyet ekipleri harekete geçti.

Afyonkarahisar'da Afganistan uyruklu kişiyi kemerle darbettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 3 şüpheliden 2'si tutuklandı.

Afyonkarahisar’da bir eve kapattıkları Afgan mülteciye 3 kişinin kemerle işkence ederek zorla "Atatürk, CHP, altı ok, Kılıçdaroğlu" gibi sözler söyletip küfür ettiği görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından emniyet ekipleri harekete geçti.

  • Gözaltına alınan 3 kişiden 2’si tutuklandı.

Afgan genç darbedildi.
Afgan genç darbedildi.

Sosyal medyadan tepki yağdı

Cep telefonu kamerası ile de çekilen görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Kısa sürede işkencecilerin kimliğini tespit eden emniyet ekipleri, 3 kişiyi gözaltına aldı.

Polis ekipleri, darbedilen kişinin arkadaşının verdiği ifade doğrultusunda kimliği tespit edilen şüpheliler Berat Mustafa Ç. (20), Yücel Ç. (19) ve B.K'yı (13) gözaltına aldı. Şüphelilerden Yücel Ç'nin cep telefonunda Afganistan uyruklu F.R.B'yi kemerle darbettikleri anın kayıtları ile cinsel içerikli videolar tespit edildi.

Gözaltına alınan 3 kişiden 2'si tutuklandı.
Gözaltına alınan 3 kişiden 2'si tutuklandı.

Elini ayağını bağlayıp araziye bırakmışlar

Şüphelilerin, 24 Nisan'da alkol aldıktan sonra gece sokakta karşılaştıkları Afganistan uyruklu kişiyi eve götürüp darbettikten sonra elini ve ayaklarını bağlayıp, araziye bıraktıklarını söyledikleri öğrenildi.

Bunun üzerine harekete geçen ekipler, yaptıkları araştırma sonucunda D-300 kara yolu üzerinde buldukları F.R.B'yi sağlık ekiplerine teslim etti.

Afgan uyruklu genç hastaneye kaldırıldı.
Afgan uyruklu genç hastaneye kaldırıldı.

Haklarında "Cumhurbaşkanına hakaret, Atatürk'e hakaret, müstehcenlik, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kasten yaralama, mala zarar verme" suçlarından adli işlemler yapılan şüphelilerden Berat Mustafa Ç. ve Yücel Ç. çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı, B.K. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İddianame hazırlandı

Kemerle darbettikleri ileri sürülen 1'i çocuk 3 kişi hakkında iddianame hazırlandığı bildirildi.

Bolvadin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Sever, yaptığı yazılı açıklamada, Çay ilçesinde iki Afganistan vatandaşına yönelik gerçekleştirilen şiddet ve eziyet olayının 24 Nisan'da saat 01.00 sıralarında gerçekleştiğini belirtti.

Görüntülerin sosyal medyaya düşmesinin ardından şüpheliler gözaltına alındı.
Görüntülerin sosyal medyaya düşmesinin ardından şüpheliler gözaltına alındı.

Afgan uyruklu iki kişinin, evlerine gitmek amacıyla yolda yürüdükleri sırada daha önceden tanımadıkları ve aralarında herhangi bir husumet bulunmayan şüpheliler B.M.Ç. ve Y.Ç. ile suça sürüklenen çocuk B.K. tarafından durdurulduğunu, ardından hakaretlerle darbedildiğini ifade eden Sever, şunları kaydetti:

  • "Bu sırada mağdurlardan biri şüphelilerin elinden kaçmış ancak diğer mağdur şüpheliler tarafından cebir ve tehdit kullanılmak suretiyle B.K'ya ait eve götürülmüş olup orada da şiddet, eziyete maruz bırakılmıştır. Yapılan ihbar sonucu derhal Çay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmış, şüpheliler aynı gece Çay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gözaltına alınmışlardır. Çay Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile şüpheliler B.M.Ç. ve Y.Ç. tutuklanmış, B.K. ise adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır. Olaya ilişkin şüpheliler ve suça sürüklenen çocuk hakkında Çay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 'cebir, tehdit veya hile kullanılmak suretiyle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, eziyet etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, mala zarar verme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme' suçlarından hazırlanan iddianame Çay Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmiştir."

Sever, elde edilen deliller sonucu tüm şüpheliler hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan, şüpheli Y.Ç. hakkında ise "Cumhurbaşkanına hakaret, Atatürk'ün manevi hatırasına hakaret ve müstehcenlik" suçlarından ayrıca soruşturma yürütüldüğünü bildirdi.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >