AGİT gözlemcisi değil, PKK yandaşı çıktı

Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı
Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ni kendilerini AGİT gözlemcisi olarak tanıtarak takip eden 20 yabancı uyruklu ile rehberlerinin sosyal medya hesaplarında yapılan incelemede, terör örgütü PKK'ya yönelik paylaşımlarda bulundukları tespit edildi

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin akreditasyonları olmadığı halde kendilerini Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcisi gibi tanıtan 20 yabancı uyruklu ile rehberlerinin, sosyal medya hesaplarındaki incelemede terör örgütü PKK'ya yönelik paylaşımlarda bulundukları belirlendi.

Müdahale etmeleri önlendi

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ne ilişkin akreditasyonları bulunmadığı ve AGİT gözlemcisi olmadığı halde kendisini gözlemci gibi tanıtan 20 İtalyan, Fransız, Alman ve İzlanda uyruklu ile onlara rehberlik eden 4 kişinin, güvenlik güçlerinin duyarlı çalışmasıyla seçimlere müdahale etmeleri önlendi.

Diyarbakır'ın Lice, Hani, Kocaköy ve Dicle ilçeleri ile Batman'ın Gercüş ilçesi, Şırnak ve Ağrı'da kendilerini AGİT gözlemcisi olarak tanıtarak HDP'lilerle oy kullanılan okullara girmeye çalışan yabancılar ile rehberlerinin sosyal medya hesaplarındaki incelemede, terör örgütü PKK'yı övücü paylaşımlarda bulundukları ve gerek terör örgütü gerekse HDP'nin Avrupa'da düzenlediği çeşitli toplantılarına katıldıkları belirlendi.

Yasal işlem yapılıyor

Ağrı merkeze bağlı Cumaçay köyünde görülen ve güvenlik güçlerince ifadelerine başvurulan 3 Fransa uyrukludan Pascal T'nin de Fransa Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler ve Fransa Kürdistan Dayanışma Derneği üyesi olduğu, terör örgütü PKK'nın düzenlediği toplantılarda PKK lehine görüş verdiği tespit edildi.

Batman'ın Gercüş ilçesinde hakkında işlem yapılan İtalyan uyruklu Chistina Elisa C'nin sosyal medya hesaplarında da yoğun şekilde terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı ortaya çıktı.