Ağrı Dağı tırmanışa açılıyor

Arşiv
Arşiv

Dünyanın bir çok ülkesinden dağcıların ilgi odağı olan Ağrı Dağı bu yılın Aralık ayında resmi olarak kış tırmanışına açılacak.

Ağrı Valisi Osman Varol'un, dünyanın bir çok ülkesinden dağcıların ilgi odağı olan Ağrı Dağı'nın bu yılın Aralık ayında resmi olarak kış tırmanışına açılacağını belirtti.

5 bin 137 metre yüksekliğiyle yurdun en yüksek noktası olan ve özellikli Nuh'un Gemisi'nin bulunduğuna inanılması dolayısıyla dünyadaki bir çok dağcı ile adrenalin tutkununun ilgisini çeken Ağrı Dağı'na, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, İran ve Gürcistan başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki dağcılar ilgi gösteriyor.

"Yabancı dağcılar Ağrı Dağı'nın tırmanışa açılmasını bekliyor"

Dünyadaki dağcıların, uzun süredir Ağrı Dağı'na resmi olarak tırmanışın yapılabilmesi için açılışı beklediğini aktaran Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, şöyle devam etti:

"Tabii dağın kış döneminde tırmanışa açılması, eğer açılırsa da faaliyetlerin başlaması sevindirici olur. Kışın teknik anlamda dağcıların tırmanış yapabiliyor olması, bu dağa gelecek dağcıların sayısının artması anlamında çok olumlu. Şu an Türkiye ve yurt dışındaki dağcılar da Ağrı Dağı'nın dağcılık turizmine, tırmanışlara açılmasını bekliyor. Umudumuz, kış döneminde dağın tırmanışa açılması, yaz döneminde de zaman içerisinde bu faaliyetlerin başlaması yönündedir."

Ağrı Dağı'nın tırmanışa açılması birçok ülke dağcılarını sevindirdi
Ağrı Dağı'nın tırmanışa açılması birçok ülke dağcılarını sevindirdi

"Ağrı Dağı, dağcılar tarafından çıkılması oldukça önemsenen bir değerdir"

Zirve Dağcılık Genel Başkanı Orhan Kozan, Ağrı Dağı'nın dünyadaki dağcılar tarafından en fazla tercih edilen dağlar arasında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Ağrı Dağı Türkiye'nin en büyük yükseltisi olmasının yanı sıra üzerindeki takke örtü buzulu nedeniyle de görkemli, ihtişamlı, dağcılar tarafından çıkılması oldukça önemsenen, birçok efsaneye konu olmuş değerimizdir. Bu güzel dağın uzun yıllardır güvenlik sorunları nedeniyle kapalı olmasından bizler çok büyük bir üzüntü duymaktaydık. Açılacağı müjdesi tüm dağcılık ve doğa sporları camiasını mutlu etmiştir. 2004 yılından itibaren milli park statüsüne de kavuşmuş olan bu güzel bölgenin farklı doğa sporları açısından da değerlendirileceği inancı ile mutluluğumuzu tüm ülke ile paylaşıyoruz."

Aralık ayında tırmanışa açılması bekleniyor
Aralık ayında tırmanışa açılması bekleniyor

Dağın tırmanışa açılacağı haberi komşu ülkelerin dağcılarını heyecanlandırdı

Azerbaycan Hava ve Ekstrem Sporlar Kulübü sporcusu olan dağcı Babek Orabanlı da "Ağrı Dağı Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek zirvesidir. Bu dağın Azerbaycan için de büyük önemi vardır. Dağın uzun zamandır kapalı olması Azerbaycan dağcılarının bölgeye gelişini zorlaştırmaktaydı. Ağrı Dağı'nın Azerbaycan'a yakın olması Azerbaycan'dan gelecek dağcıların önünü açtı. Ağrı'ya tırmanış için Azerbaycan'dan gelmek isteyen çok dağcı vardı. Ağrı Dağı gelecek programlarımızda yer alacaktır." diye konuştu.

İranlı dağcılardan Amene Hasenzade ise Ağrı Dağı'nın Türk dünyası için önemli bir yere sahip olduğunu aktararak, şu ifadelere yer verdi:

"Ağrı Dağı birçok açıdan önemlidir. Dini inancımıza göre Nuh Peygamberin gemisi bu dağda karaya çıkıp bütün canlıları kurtarmıştır. Bölgede yaşayan insanlar hem Türkiye hem de İran tarafında birçok efsanelere inanır. Bu inanışlar Ağrı Dağı'nı daha da gizemli hale getirmektedir. Dağın güzelliği ve doğası da burayı özel yapan nedenler arasındadır."

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >